ESA повідомило про запуск нового проєкту цивільної науки. Його учасники займуться класифікацією змінних зір, зафіксованих на знімках космічного телескопа Gaia.
Проблема класифікації змінних зір
За десятиліття роботи телескоп Gaia зібрав безпрецедентні обсяги даних про зоряне населення Чумацького Шляху. Зокрема, він виміряв положення, напрямок руху та спектральний клас більш ніж 1,8 млрд світил. Це дало змогу створити найбільші та найдетальніші тривимірні карти нашої галактики.
Дані Gaia дали змогу зазирнути в минуле Чумацького Шляху і з’ясувати, що 10 млрд років тому він злився з іншою галактикою. А його спостереження галактики Андромеда, дозволили уточнити механізм її майбутнього зіткнення з Чумацьким Шляхом.
Під час своєї місії Gaia також вдалося виявити близько 10,5 млн об’єктів, що змінюють яскравість. Це і Зате́мнювані подвійні системи, і цефеїди, і змінні типу RR Ліри, і довгоперіодичні змінні. Мінливість їхнього блиску є одним із найважливіших інструментів у вивченні Всесвіту. Її дослідження роблять внесок у широкий спектр галузей астрофізики та дають змогу зрозуміти внутрішній склад зір, знаходження позасонячних планет, а також виявити структуру галактик і зафіксувати темну матерію.
Попри те, що в сучасній астрономії вже широко застосовують алгоритми машинного навчання, вони не є ідеальним інструментом, і часто припускаються помилок під час класифікації. Тому вчені все ще вдаються до ручної перевірки даних, що дає змогу виправити неточності та внести зміни в роботу алгоритмів. Проблема в тому, що обсяг зібраної Gaia інформації, занадто великий, щоб фахівці могли його перевірити.
Проєкт Gaia Vari
Щоб розв’язати цю проблему, співробітники місії Gaia оголосили про запуск проєкту цивільної науки Gaia Vari. Його учасники переглядатимуть зібрані телескопом дані про зміни яскравості зір і потім їх класифікуватимуть.
Gaia Vari базується на платформі Zooniverse. Щоб узяти участь у проєкті, необхідно перейти за таким посиланням.
За матеріалами https://www.esa.int
Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine