
Європейська космічна агенція (ESA) опублікувала знімки западини Deuteronilus Cavus, зроблені апаратом Mars Express. Вони супроводжуються жартівливим рецептом створення подібних формацій, що містить астероїдне бомбардування, потоки рідкої води та виверження вулкана.
Deuteronilus Cavus розташована в північній півкулі Марса в перехідній зоні між південними нагір’ями та Великою Північною рівниною. Її діаметр становить близько 120 км. Западина формувалася довгий час, зберігши деталі вулканічної, льодовикової, водної та вітрової активності за чотири мільярди років свого існування.
Майже кругла форма западини вказує на те, що все почалося з кратера. Ймовірно, він утворився близько 4,1–3,7 млрд років тому, коли планету регулярно обстрілювали астероїди та комети. Згодом вплив води та льоду змінили форму початкового кратера, збільшивши його майже вдвічі.

Обід кратера порізаний каналами відтоку. Ймовірно, вони були прорізані потоками води, що колись текли по поверхні Марса. Можливо також, що вода текла під землею, руйнуючи ослаблену поверхню.

Магазин від Universe Space Tech
Комплект журналів Сонце, Місяць та Марс
До товаруРифлена текстура поверхні в деяких каналах і заглибленнях, вирізаних в ободі кратера, вказує на лід, що існував раніше. Оскільки Deuteronilus Cavus розташований у середніх широтах Марса, вважається, що льодовики утворилися в цьому регіоні, коли вісь планети була нахилена набагато сильніше, ніж зараз.
Лінійні борозни вказують на те, що валуни, вмерзлі в основу льодовика, тягнулися по ньому, видовбуючи видимі сьогодні западини. Навколо основи внутрішніх стін кратера видно т. зв. «уламкові фартухи». Ці гладкі, язикоподібні кінці утворилися, коли лід змішувався з уламками скель у період заледеніння і повільно сповзав вниз схилом.

Усередині кратера знаходиться безладна суміш горбів, столових гір, каналів і більш гладких рівнин. Міцніші скельні блоки краще протистояли ерозії та вціліли, тоді як матеріал, що їх оточував, поступово зруйнувався. Не виключено, що вони можуть бути залишками зруйнованого центрального піка кратера.
Велика частина внутрішньої поверхні кратера покрита темним нальотом. Очевидно, він являє собою видутий вітром вулканічний попіл. Яскравіші відкладення, що просвічують крізь темний матеріал, містять глинисті мінерали, утворені в результаті змішування попелу з водою. Це говорить про те, що виверження відбувалися за часів, коли на поверхні Марса ще текли водні потоки.

Додатковим доказом минулої вулканічної активності є «зморшкуваті хребти», що перетинають більш гладку місцевість, яка оточує кратер. Вони утворилися внаслідок охолодження та стиснення лавових потоків.
Рецепт створення марсіанського кратера
Отже, рецепт створення кратера за версією ESA має такий вигляд:
- Кинути астероїд у Марс, щоб сформувати класичну круглу основу;
- Покрити його розплавленою лавою;
- Проробити канали за допомогою рідкої води;
- Охолодити, щоб утворився лід, і потім заморожувати-розморожувати кілька разів, щоб повільно розширювати краї кратера;
- Щедро посипати вулканічним пилом і залишити до повного застигання;
- Подати голодним фанатам Марса!
Нагадаємо, що раніше Mars Express зазнімкував біле Різдво на Марсі.
За матеріалами ESA