Арктика втратить льодовий покрив у 2027 році

Арктичний морський лід тане з безпрецедентною швидкістю — понад 12% за кожне десятиліття. Згідно з дослідженням, опублікованим у Nature Communications, перший день без льоду в Північному Льодовитому океані може настати вже через 3–6 років, тобто у 2027–2030 роках.

Арктичний лід
Арктичний лід тане з безпрецедентною швидкістю. Фото: Unsplash

Наслідки танення льоду 

Кліматологи зазначають, що втрата морського льоду суттєво впливає на екосистеми та кліматичні процеси. Лід Арктики раніше виконував роль «холодильника» планети, але тепер північний регіон стрімко перетворюється на «радіатор», адже темні води поглинають більше сонячного тепла. Відтак Арктика нагрівається у 4 рази швидше, ніж решта світу. 

Станом на 2023 рік середня площа морського льоду скоротилася з 6,85 млн км² (у 1979–1992 роках) до 4,28 млн км². Якщо площа льоду опуститься нижче 1 млн км², регіон буде офіційно вважатися «вільним від льоду». 

Прогнози дослідників 

У межах дослідження було використано 11 кліматичних моделей і проведено 366 симуляцій. Найпесимістичніші сценарії передбачають серію надзвичайно теплих сезонів, що призведе до танення льоду вже у 2027 році. Однак навіть за поміркованих умов вчені прогнозують Арктику повністю без льодового покриву в 2030-х роках. 

 «Це буде знаковий момент, що демонструє фундаментальну зміну Північного Льодовитого океану через викиди парникових газів», — зазначає кліматолог Олександра Ян з Університету Колорадо. 

Арктика
Арктика. Фото: Unsplash

Морський лід виконує важливу функцію, відбиваючи сонячну енергію назад у космос (ефект альбедо). Його зникнення спричиняє серйозні наслідки: порушення морських біотопів, зміни океанічних течій та підвищення глобальної температури. 

Сподівання на скорочення викидів 

Попри песимістичні прогнози, дослідники вбачають надію у скороченні викидів вуглекислого газу. Зменшення антропогенних викидів може сповільнити процеси танення льоду та пом’якшити вплив цього явища на кліматичні системи. 

 «Будь-яке скорочення викидів допоможе зберегти морський лід», — наголошує Ян. 

Перший день без льоду в Арктиці стане викликом для людства, сигналом до необхідності рішучих дій для збереження планети.

Раніше ми повідомляли про те, як супутники виміряли площу крижаного покриву Арктики.

За матеріалами livescience.com

Новини інших медіа
Науковці дослідили 72 кометні пояси навколо інших зір
Де в космосі ховається сірка: несподіване відкриття
Індія стала четвертою країною, яка зістикувала супутники на орбіті
Колись у марсіанських водоймах хвилі накочувалися на піщаний берег
James Webb відкрив зоряне надскупчення у Великій Магеллановій хмарі
Hubble завершив десятирічне створення 417-мегапіксельної панорами галактики Андромеди
Перші наднові наповнили ранній Всесвіт водою
Довші дні, більше кисню: сповільнення обертання Землі сприяло еволюції життя
Вибух і вогняний феєрверк у небі: сьомий запуск Starship завершився аварією
Україна та Місяць опинилися серед об’єктів, які страждають від руйнування