Апарат OSIRIS-REx мало не «провалився» в астероїд Бенну

Аналіз даних, зібраних апаратом OSIRIS-REx, дозволив виявити незвичайну властивість поверхні астероїда Бенну. Вона є чимось, що нагадує яму, заповнену пластиковими кулями.

Незвичайний астероїд Бенну

Астероїд Бенну це 500-метрове тіло, яке має приблизно сферичну форму. Астрономи давно підозрювали що, як і багато невеликих астероїдів, він є «сміттєвою купою» — скупченням уламків, утворених при руйнуванні більшого тіла, які утримуються разом силами гравітації.

Астероид Бенну
Астероїд Бенну. Фото: NASA

Але коли у 2018 році апарат OSIRIS-REx досяг Бенну, вчені все одно були здивовані. Вони очікували, що Бенну буде мати гладку поверхню, яка нагадує піщаний пляж. Натомість виявилося, що вона вкрита безліччю великих каменів. Згодом, OSIRIS-REx виявив періодичні викиди каменів із поверхні Бенну, які у прямому значенні слова, відлітають у космос.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту
Скупчення каміння в районі екватора Бенну. Ширина зазнімкованої області складає 9,4 м. Джерело: NASA/Goddard/University of Arizona

І нарешті, під час операції з взяття проби астероїдної речовини, яка відбулася наприкінці 2020 року, випущений OSIRIS-REx азотний струмінь, буквально «вибухнув» поверхню Бенну, вибивши величезну кількість матеріалу. Пізніше з’ясувалося, що на його поверхні сформувався 8-метровий кратер.

Властивості поверхні Бенну

7 липня в журналах Science та Science Advances були опубліковані статті, присвячені будові Бенну. Вивчивши дані, зібрані OSIRIS-REx, вчені прийшли до висновку, що поверхня Бенну дуже рихла: її щільність становить всього 0,5 — 0,7 г/см³. Через вкрай низьку гравітацію, стиснення верхніх шарів не відбувається. Це означає, що якби під час взяття проби речовини Бенну, OSIRIS-REx не ввімкнув двигуни та не почав зліт, він просто би «потонув». Дослідники символічно порівняли цю властивість поверхні астероїда з ямою, заповненою пластиковими кулями.

Вченим також вдалося визначити масу зібраної OSIRIS-REx проби речовини Бенну. Вона складає 250 грамів. Попередній аналіз показує, що астероїд містить органіку та мінерали, які виникли в результаті взаємодії первинної речовини Сонячної системи з водою.

Зібрана OSIRIS-REx проба речовини Бенну буде доставлена на Землю у вересні 2023 року. Після скидання капсули апарат розпочне розширену місію, метою якої є вивчення астероїда Апофіс, який колись вважався найнебезпечнішим у Сонячній системі.

За матеріалами https://www.nasa.gov

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Науковці знайшли кандидата на дев’яту планету Сонячної системи
ESA використовуватиме приватну станцію Orbital Reef
Океанічні світи можуть мати дуже вузькі «зони життя»
Чи могли зміни магнітного поля Землі викликати вимирання неандертальців?
Бум! Ще один потужний сонячний спалах!
У NASA спостерігатимуть за європейською капсулою під час повернення на Землю
Розпочалося полювання на «абажури» з темної матерії
Година різниці. Скільки триває найдовший день року в містах України? СПИСОК
Створена найточніша в історії симуляція злиття нейтронних зір у чорну діру
Зіткнення галактик-близнюків утворило моторошний погляд Космічної Сови