Апарат «Хакуто-R» зник під час посадки на Місяць

Фахівці японської компанії iSpace втратили контакт з апаратом «Хакуто-R». Це сталося за кілька секунд до його посадки. Найімовірніше, апарат розбився об місячну поверхню.

Апарат «Хакуто-R». Джерело: iSpace

«Хакуто-R» був запущений 11 грудня 2022 року. У березні 2023 року він вийшов на постійну орбіту навколо Місяця. На борту апарата розташовувалося кілька наукових інструментів, а також «Рашид» — 10-кілограмовий ровер, побудований Космічним центром Мохаммеда Бін Рашида (ОАЕ).

25 квітня 2023 року «Хакуто-R» розпочав посадку. Апарат мав сісти на території кратера Атлас. Ця 87-кілометрова ударна формація розташована в північній частині видимої сторони супутниці нашої планети. До події була прикута велика увага, адже в разі успіху, iSpace стала б першою в історії приватною компанією, яка зуміла посадити свій апарат на Місяць.

Більша частина спуску проходила в штатному режимі. Однак, менш ніж за 30 секунд до посадки, коли «Хакуто-R» перебував на висоті 80 метрів, контакт із ним був втрачений. У цей момент апарат рухався зі швидкістю понад 30 км/год.

Попри численні спроби фахівцям iSpace не вдалося вийти на контакт з апаратом. У своїй заяві компанія визнала що, найімовірніше, «Хакуто-R» розбився під час спуску. Очікується, що найближчим часом район посадки японського апарата зазнімкує американський зонд LRO. Його знімки можуть прояснити долю «Хакуто-R».

Нагадаємо, що це вже далеко не перший випадок втрати місячного апарата під час посадки. Аналогічний випадок стався з зондом «Берешит», побудованим ізраїльською некомерційною організацією SpaceIL у 2019 році. Лише через кілька місяців після цієї події Індія втратила спусковий апарат місії «Чандраян-2», на борту якого розташовувався її перший місяцехід. Апарат LRO пізніше зазнімкував кратер, що залишився від нього.

За матеріалами https://spacenews.com

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь:
https://t.me/ustmagazine

Алгоритм машинного навчання допоможе передбачити гравітаційні хвилі
Примарний метелик: Gemini North зазнімкував планетарну туманність
Нова модифікація Телескопа горизонту подій побачить фотонні кільця навколо чорних дір
Розслідування завершено: SpaceX отримала дозвіл відновити польоти Falcon 9
Точно в ціль: висхідний Місяць «зафотобомбив» логотип Паризької олімпіади
Perseverance знайшов найважливішу марсіанську скелю
Темна матерія летить попереду звичайної під час зіткнень галактик
NASA спантеличена: повернення астронавтів Starliner залишається невизначеним
Sierra Space підірвала ще один прототип надувного модуля
Місячну базу може захистити від уламків кам’яна стіна