Анатомія зіткнення: як космічне бомбардування назавжди змінило астероїд Діморф

Команда вчених із Лабораторії реактивного руху NASA (JPL) опублікувала результати дослідження, присвяченого оцінці результатів бомбардування астероїда Діморф, що є супутником більшого астероїда Дідим. Воно показало, що мале тіло змінило свою форму та орбіту.

Зміна форми астероїда

Бомбардування Діморфа сталося у вересні 2022 року, коли в нього врізався зонд DART. Наземним телескопам, які спостерігали за подією, вдалося зафіксувати утворення у нього протяжного пилового хвоста, що складається з тисяч тонн викинутого матеріалу. Удар також призвів до скорочення періоду обертання Діморфа навколо Дідима.

Зміна форми астероїда Діморф. Джерело: NASA/JPL-Caltech

Відтоді астрономи намагаються точніше зрозуміти, як саме удар змінив Діморф. Результати одного з нещодавніх досліджень говорять про те, що на астероїді, найімовірніше, не залишилося кратера, а сам він змінив форму.

Тепер їхні висновки підтвердили колеги з JPL. Раніше Діморф був відносно симетричним об’єктом і зовні нагадував сплющений м’яч. Після бомбардування все змінилося. Результати комп’ютерного моделювання свідчать про те, що з відносно симетричного «сплюснутого сфероїда» він перетворився на «тривісний еліпсоїд», що за формою нагадує довгастий кавун.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №5 (180) 2020

До товару

Еволюція орбіти Діморфа

Удар не тільки змінив форму Діморфа, а і його орбіту. Раніше вона проходила на відстані 1189 метрів від Дідима, а його період обертання становив приблизно 11 годин 55 хвилин. Безпосередньо сам удар зменшив його до 11 годин 22 хвилин і 37 секунд.

Астероїд Діморф. Джерело: NASA/Johns Hopkins APL

У наступні тижні орбітальний період Діморфа продовжував скорочуватися в міру того, як астероїд продовжував викидати речовину в космос і, врешті-решт, зупинився на позначці 11 годин 22 хвилини та 3 секунди. Що стосується відстані між Дідимом і Діморфом, то вона скоротилася на 37 метрів і тепер становить 1152 метри.

За словами дослідників, усе це свідчить про те, що ідея використання кінетичного удару по загрозливих для Землі астероїдах цілком працездатна. Ця методика дійсно може змінити орбіту космічного тіла. Ще більше про те, як удар DART вплинув на Діморф, ми дізнаємося 2026 року, коли до нього прибуде європейський апарат Hera. Він буде запущений уже в жовтні поточного року.

За матеріалами https://www.nasa.gov

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів