ALMA допоміг виявити потужні стратосферні вітри на Юпітері

Юпітер знаменитий своїми червоно-білими смугами: хмарними водоворотами рухомих газів, які астрономи традиційно використовують для відстеження вітрів в нижній частині його атмосфери. А поблизу полюсів планети часто спостерігаються яскраві полярні сяйва, які зазвичай асоціюються з сильними вітрами у верхній частині його газової оболонки.

Стратосферні вітри поблизу південного полюсу Юпитера в уявленні художника. Джерело: ESO/L. Calçada & NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS

Між цими двома шарами атмосфери розташована стратосфера. Вивчення структури її вітру ускладнюється відсутністю хмар у даному регіоні. Однак вчені придумали альтернативний метод для проведення таких вимірювань. Справа в тому, що в 1994 році Юпітер зіткнувся з уламками комети Шумейкер-Леві 9. У результаті цієї події в стратосфері газового гіганта з’явилися нові молекули. Вони до цих пір знаходяться в ній і переносяться вітрами.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Група дослідників використала один з видів таких молекул (ціанід водень) в якості маркера. Застосувавши масив антен комплексу радіотелескопів ALMA, вони виміряли їх доплерівське зміщення що, у свою чергу, дозволило обчислити швидкість стратосферних вітрів.

Зіткнення Юпитера з уламками Шумейкера-Леві. Джерело: ESO

Найцікавішою знахідкою стало виявлення потужних стратосферних струменів, розташованих під полярними сяйвами поблизу полюсів. Їх швидкість складає близько 1450 км/год, що майже в два рази більше максимальних швидкостей штормових вітрів у Великій червоній плямі. За словами дослідників, ці струмені можуть поводити себе як гігантський водоворіт з діаметром до 48 тис. км і приблизно 900 км у висоту. Відкриття суперечить існуючим раніше уявленням, згідно з якими вітри поблизу юпітеріанських полюсів повинні сповільнюватися і зникати задовго до того, як досягнуть стратосфери.

ALMA також зумів виявити стратосферні потоки, що рухаються навколо екватора планети. Їх середня швидкість становить близько 600 км/год.

За матеріалами: https://www.eso.org

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів