Зараз у небі можна побачити достатньо яскраву комету Нішімури. Колись це явище могло б налякати неосвічених людей. Але зараз ми знаємо про ці небесні тіла достатньо, щоб відповісти на всі основні питання про них і не боятися.
1. Чому комети мають хвости?
Те, що ми зазвичай бачимо як комету, насправді є її газовою оболонкою — комою та хвостом. Вона являє собою ядро з брудної криги. Коли вона підлітає до Сонця, частина летких речовин випаровується, утворюючи кому. Разом з ними у космос викидаються й пилові частинки.
Хвости комет зазвичай спрямовані у бік, протилежний Сонцю. Це означає, що, наближаючись до світила, вони тягнуться за ядром, а віддаляючись, небесне тіло рухається хвостом уперед.
2. З чого складаються ядра комет?
Ядро комети — це пористе тіло. Переважно це крига, в яку вморожені частинки космічного пилу (частинки силікатів і алюмосилікатів) і в якій існують чималі порожнини.
Також у кометах багато органічних сполук, таких як метан, ціан, монооксид і діоксид вуглецю (вуглекислий газ). Однак зонд Rosetta знайшов на кометі Чурюмова — Герасименко складніші сполуки: ацетон, пропаналь, формальдегід і амінокислоту гліцин.
3. Наскільки комети великі?
Самі по собі кометні ядра мають діаметр від кількох сотень метрів до кількох кілометрів. Рекордсменом вважається комета Бернардінеллі — Бернштейна (C/2014 UN271 Bernardinelli — Bernstein). Діаметр її ядра може перевищувати 100 км.
Кома ж і хвіст комети мають набагато більші розміри. Рекорд першої належить кометі Голмса (17P/Holmes) — під час спалаху наприкінці 2007 року її діаметр досяг 2,8 млн км. Найдовший же хвіст мала Велика комета 1680 року — 240 млн км.
4. Чи всі комети повертаються до Сонця?
Комета Чурюмова — Герасименко робить повний оберт своєю орбітою за 6 років і 7 місяців. Інші — наприклад, комета Галлея — наближаються до Сонця раз на кілька десятиліть.
Комета 2022E3 ZTF, яку добре було видно взимку, до нинішнього повернення мала період обертання 50 тис. років. Зі зрозумілих причин, записів про її минулий приліт існувати не може.
5. Чи може комета зіткнутися з планетою?
Орбіти комет та планет часто взагалі не перетинаються, оскільки перші рухаються далеко не тільки у площині екліптики. Але навіть якщо такий перетин станеться, «хвостатій гості» все ще треба зустрітися зі своєю ціллю у певній точці, що дуже малоймовірно.
Утім, у випадку великих масивних планет час від часу такі зіткнення відбуваються навіть протягом життя одного покоління. Найвідоміше з них — «бомбардування» Юпітера уламками комети Шумейкерів — Леві 9 у липні 1994 року.
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine