Топ-5 книжок про космос і астрономію, що вийшли друком у 2023 році
Ми зібрали для вас п’ять найцікавіших книг на тему космосу й астрономії за версією нашої редакції. До підбірки увійшли книги, надруковані українськими видавництвами цього року.
Колонія
Автор — Макс Кідрук. Жанр — наукова фантастика
Формально книга вийшла наприкінці 2022-го, але прочитали ми її вже у поточному році. Це перший роман із циклу «Нові темні віки». Дія розгортається у XXII столітті на Землі та Марсі, який уже встигли колонізувати.
Земля ще не відійшла від наслідків хвороби «клодис», яка призвела до найбільшої за півстоліття пандемії. В цей час з’являється новий патоген, який атакує лише вагітних жінок. Група вчених-імунологів намагається визначити, що це за хвороба і чи має вона зв’язок із нейтринними спалахами довкола планети.
У цей час стотисячна марсіанська колонія конкурує з землянами за робочі місця в наукомісткій економіці Марса. Місцеві змушені виконувати низькокваліфіковану роботу, яку порівнюють із рабською працею. Тим часом підростає покоління людей, уже народжених на Червоній планеті. Вони почувають себе тут повноправними господарями та прагнуть змін, не розуміючи, що ці зміни можуть загрожувати самій колонії. Як бачимо, людина не змінюється навіть після перетворення на міжпланетний вид і готова йти на ризик, що загрожує її існуванню.
Будьте готові, що вам доведеться достатньо близько познайомитись із сучасною фізикою — наприклад, особливостями роботи детекторів нейтрино. Але від цього книга лише виграє.
Більше про технології майбутнього, які автор згадує у романі, читайте в інтерв’ю з Максом Кідруком.
Війна чорної діри: моя битва зі Стівеном Гокінгом заради того, щоб зробити світ безпечним для квантової механіки
Автор — Леонард Сасскінд. Жанр — нон-фікшн.
Свого часу всесвітньо відомий фізик Стівен Гокінг провів такий уявний експеримент: що станеться з інформацією (наприклад, книжкою), якщо вона потрапить до чорної діри? На думку вченого, чорні діри — це ідеальні пастки, й інформацію буде безповоротно втрачено для зовнішнього світу. Проте його висновок загрожував підірвати основи сучасної науки, оскільки суперечить найфундаментальнішому закону природи — закону збереження інформації. Між фізиками розгорнулася не просто полеміка, а справжня війна ідей, битва між фундаментальними принципами.
Чиї наукові погляди були правильними та чи є переможець у цій війни? Відповіді знайдете у книзі видатного американського фізика Леонарда Сасскінда.
«Війна чорної діри» — це також і хроніка відкриттів. Книга є кульмінацією майже двох десятиліть інтелектуальних баталій за долю інформації, що потрапила у чорну діру.
Незважаючи на складність теми, виклад матеріалу є доволі простим, а тому книга підійде для широкого кола читачів.
Верхи на шатлі: обурлива історія астронавта космічного човника
Автор — Майк Маллейн. Жанр — мемуари.
Це автобіографічна книга астронавта Майка Маллейна, який належить до першого покоління пілотів Space Shuttle. Крім іншого, цей набір астронавтів відомий тим, що до нього вперше увійшли жінки. Незважаючи на їхній героїзм і відвагу, Маллейн змальовує своїх колег як звичайних людей, які мають абсолютно земні звички та бажання.
Маллейн яскраво розповідає про кожен аспект життя астронавта: наприклад, дає поради жінці-техніку, який розмір презерватива для збору сечі підходить найкраще. Він брутально чесний у своїй критиці керівництва NASA, чия помилка призвела до катастрофи корабля Challehger і загибелі чотирьох членів групи. Весела, щира історія про життя в усій його фатальній невизначеності. «Верхи на шатлі» резонуватиме ще довго після прочитання.
Симфонія вуглецю. Вуглець та еволюція майже всього на світі
Автор — Роберт М. Гейзен. Жанр — нон-фікшн
Подумайте про вуглець. Це перший елемент, що утворився після Великого вибуху. В одній зі свої форм — алмаз, найтвердіший із відомих матеріалів; в іншій — м’який та ковзкий мінерал графіт, який ми використовуємо як тверде мастило. Ми живемо на вуглецевій планеті, і все життя на ній є вуглецевим. Жоден інший елемент не є таким важливим для нашого добробуту.
Земля й життя вимагають у трильйони разів більше вуглецю, ніж могло попервах утворитися завдяки Великому вибуху. Щоб знайти такі великі поклади шостого елемента, треба звернути увагу на зоряне небо, оскільки майже всі атоми вуглецю народилися глибоко в надрах світил.
Аби пояснити місце вуглецю в нашому житті, автор звертається до астрономії, геології, біології, археології, фізики та хімії. Він дохідливо пояснює, як вчені визначають склад зірок.
Роберт М. Гейзен — американський мінералог і астробіолог, професор геофізики, директор Обсерваторії глибокого вивчення вуглецю.
Книга написана для неспеціалістів, тому не бійтеся, що ви загубитеся в нетрях хімії. Щоб зрозуміти «Симфонію вуглецю», достатньо бути допитливим.
Астрономія для допитливих малюків
Авторка — Ольга Шибка. Жанр — книга для дітей.
Видання цієї книги стало можливим завдяки краудфандінгу, організуваному Марсіанським товариством України. Усі кошти з продажу йдуть на рахунки організацій, що наближають нашу перемогу.
Авторка книги — астрономка з Дніпра Ольга Шибка — просто й дотепно розповідає про те, що можна побачити на небі неозброєним оком. Коли настає вечір і небокрай темнішає, на ньому зʼявляються найяскравіші зірки. Скільки їх? А скільки летіти до Марсу? Чи можна побачити в телескоп сузірʼя? Чому ні?
Цікаві історії доповнюються римованими загадками та нескладними завданнями.
Розраховано на дітей дошкільного та молодшого шкільного віку. Пропонується для сімейного читання й додаткових занять із природничої тематики.
Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine