Бліц-інтерв’ю з Максом Кідруком про наше галактичне майбутнє

Однією з головних книжкових прем’єр 2023 року, безперечно, став роман Макса Кідрука «Колонія» з циклу «Нові темні віки». Ми розпитали письменника, як народилась ідея книги, на яких технологіях заснована експансія, та головне — яке майбутнє чекає на українців на Марсі.

Події роману відбуваються на Марсі. Чому саме це небесне тіло, а не Місяць або ж супутники Юпітера?

Про Місяць багато буде у «Колапсі», другій книзі циклу. В «Колонії» я просто до нього ще не дістався.

Щодо Марса — я обрав його, оскільки, за винятком Місяця, це єдине небесне тіло поза межами Землі, де люди зможуть висадитися у ХХІ столітті (не факт, що це станеться, та загалом ми можемо, принаймні, все для цього маємо). Це також єдине тіло, де люди зможуть жити — під щитами з борного льоду, в підземних помешканнях, з чимось на кшталт теломіду, який я вигадав для «Колонії», але саме жити, а не виживати. Жодна інша планета чи супутник у Сонячній системі таких можливостей не надають. І це головна причина, чому я навіть не замислювався про супутники Юпітера. Вони надто далеко, надто холодні, та ще й буквально просмажуються магнітним полем Юпітера.

У романі «Колонія» вагома частка населення Марса складається з українців. Як ви оцінюєте шанси представників нашої держави у майбутньому літати в космос?

Вважаю, що шанси високі. Вибити русню, подолати корупцію, і далі це лише питання часу.

Міста на Марсі населені переважно європейцями й американцями. При цьому китайські колонії залишені без уваги. Зараз багато говорять про прорив цієї країни у космосі. Чи може так статися, що Марс буде китайським?

Мені такий сценарій не видається реалістичним. Китайська економіка — мильна бульбашка, яка швидко здується в разі серйозного конфлікту з Заходом. Китайські технології здебільшого вторинні щодо західних. Так, китайці довели, що вони здатні втілювати в життя серйозні місії з дослідження космосу, проте підстав для того, щоб вони коли-небудь домінували у космосі, я поки не бачу.

На яких технологіях заснована космічна експансія у «Колонії»? Наприклад, ось ці човники, якими на навколоземну орбіту перекидають купу народу — вони літають на звичайних хімічних двигунах чи на чомусь фантастичнішому?

Розгінні блоки на ВМК (важких міжпланетних кораблях) киснево-водневі. Кисень і водень видобуваються з водяного льоду на дні місячних кратерів, на кшталт Шеклтона. На кораблях країн-ізгоїв, зокрема Росії чи Китаю, можуть бути ЯРД (ядерні реактивні двигуни). Технологія відпрацьована, проте заборонена до використання цивілізованими націями. Я сам це не підтримую, однак припускаю, що з ЯРД у космосі буде щось подібне до АЕС на Землі — попри безпечність і відсутність альтернатив, технологія перебуватиме під забороною через тиск суспільства (мовляв, «жодних ядерних реакторів у нас над головами»).

«Колонія» Макса Кідрука

Одне з найголовніших фантастичних припущень у романі теломід, препарат, що подовжує життя. Ви дійсно вважаєте, що його вдалось би заборонити для широкого вжитку? Люди ж просто збожеволіли б, якби їм його не дали.

Точно не збожеволіли б. Але я погоджуюся, що практично реалізувати таку заборону може бути непросто. Саме тому в романі я зазначаю, що теломід — це складний багатокомпонентний препарат, який не можна виготовити в підпільній лабораторії. Для його виробництва потрібні складні технологічні комплекси, воно вимагає серйозних ресурсних та інтелектуальних витрат, які, відповідно, легко відстежити.

Під час роботи над «Колонією» ви щомісяця публікували книги, які прочитали за темою. Яким є топ-5 книжок від Макса Кідрука на тему космосу?

Поки що не анонсуватиму. Але вже зовсім скоро ви зможете побачити їх усі, всі п’ять — у портфоліо «Бородатого Тамарина». Стежте за анонсами!

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine