Темне майбутнє у романі «Колонія»

«Колонія» — це новий роман українського письменника-фантаста Макса Кідрука із циклу «Нові темні віки». Дія відбувається у XXII столітті, коли людство успішно освоює Марс, але несподівано до старих, ще земних, проблем додається неочікувана небезпека.

«Колонія» Макса Кідрука
«Колонія» Макса Кідрука

Земля та Марс у XXII столітті

Наприкінці 2022 року друком вийшов роман «Колонія» українського письменника Макса Кідрука. Дія у ньому розгортається у XXII столітті на Землі та Марсі, де встигли оселитися люди. Книга є першою із циклу «Нові темні віки». Очікується вихід ще двох або трьох томів.

Кідрук — один із найвідоміших українських авторів сучасності. Досі він був знаний насамперед як автор технотрилерів — жанру, де читача тримають у напруженні переважно загадки сучасної нам науки. Однак його «старт у космос» цілком можна вважати успішним.

Письменник Макс Кідрук
Письменник Макс Кідрук. Джерело: www.volynnews.com

«Колонія» — науково-фантастичний роман. Там немає місця чомусь, що не відповідає поглядам сучасної науки. Проте це захоплива художня книга, у якій головне — сюжет і герої.

Особливості книги

Перше, на що звертаєш увагу під час читання «Колонії» — обсяг, який становить майже 900 сторінок. Зазвичай науково-фантастичні романи принаймні вдвічі менші. І це тільки основний текст. А в книзі ще є й допоміжні матеріали.

Навіть просто винесені окремо наукові пояснення в художніх книгах українських авторів зустрічаються нечасто. А тут, крім цього, є список персонажів із відомостями, хто є ким, і скорочень, використаних у тексті.

Найбільше вражає перелік наукової та науково-популярної літератури — 70 назв. Це можна порівняти з кількістю джерел у кандидатській дисертації на здобуття ступеня доктора філософії.

Фрагмент кольорової вклейки в книзі
Фрагмент кольорової вклейки в книзі

Та книга вражає не лише цим. У ній, крім великої кількості ілюстрацій, є кольорова вклейка з «супутниковими знімками» марсіанської колонії, де відбуваються події. Завдяки цьому можна буквально відчути себе поруч із героями роману.

Ще однією особливістю є величезна кількість персонажів, які діють у різних сюжетних лініях. При цьому сказати, хто з них є головним, достатньо складно, оскільки події часто подаються з точки зору героїв, які були другорядними. Саме для того, аби не заплутатись у них, у книзі й подано список персонажів.

Колонізований Марс

Сюжетну лінію в «Колонії» можна розділити на три групи. Перша і найбільша стосується подій на Марсі, друга, відчутно менша, — подій на Землі, де саме розгортаються дивовижні пригоди, які вибагливо переплітають біологію, фізику та політику. Окремо від них — не дуже пов’язана з рештою сюжетна лінія, дія якої відбувається на сході України.

У книзі багато схем, які пояснюють складні моменти
У книзі багато схем, які пояснюють складні моменти

Але все ж саме Марс займає центральне місце у творі. Ми бачимо його холодною пустелею, де навіть вода й кисень не даються просто так. Люди освоюють Червону планету вже майже 90 років, але досі вимушені жити під куполами та їздити поверхнею в герметичних всюдиходах. При цьому і техніка, і міста у романі описані з величезною увагою та правдоподібністю.

У «Колонії» добре відчувається, що Марс — інша планета. Доба на ньому триває на 40 хвилин більше за земну, а рік — майже вдвічі довше. Тому там використовується місцевий календар.

Крім того, у 2142 році людство не винайшло якихось нових способів пересуватись у космосі. Міжпланетні кораблі все ще летять на Марс тижнями, а їхні запуски відбуваються тільки під час стартових вікон. І це достатньо відчутно впливає на світ книги.

Біологія та фізика

«Земна» частина книги присвячена переважно розгадуванню наукових загадок. Тут читачі заглибляться в особливості молекулярної реплікації живих клітин, органів і цілих організмів. На Землі остаточно вийшли з-під контролю мікроорганізми, тож описів того, що вони можуть зробити з людським тілом, теж вистачає.

Ілюстрація в книзі
Ілюстрація в книзі

До того ж читачам доведеться достатньо близько познайомитись із сучасною фізикою. Частина сюжету зав’язана на одних із найдивніших наукових приладів, створених людиною, — детекторах нейтрино. Ці чималі машини доводиться ховати якнайглибше під землю, аби вони дізналися більше про навколишній Всесвіт.

Загалом життя на нашій планеті не дуже змінилося. Бідні країни лишаються бідними, багаті — багатими. Популіст може перемогти на виборах чесного кандидата, а випадковості — викликати лавину катастроф.

Як усе проспати

Сюжетно книга про те, як люди все проспали. Про те, як боляче б’ють невирішені проблеми. Особливо добре це видно із ситуації на Землі. Людство так і не змогло дати раду зі змінами клімату. Повного апокаліпсиса не сталося, але підвищення температури робить все нові й нові території непридатними до життя. І що найгірше — на готовність людей щось змінити це жодним чином не впливає.

Не вдалося розв’язати й проблеми з росією, Китаєм, Іраном та іншими тоталітарними державами. Вони так і лишилися на карті світу. Ба більше — навколо них продовжує зростати кількість слабо контрольованих законними урядами територій. Кількість недієздатних урядів на планеті теж зростає. Серед таких країн опинилася й Україна, схід якої перетворився на суцільну зону беззаконня.

При цьому людство так і не змогло застосувати собі на користь досягнення науки, що стали реальністю за цей час. Зокрема, величезний прорив відбувся у медицині — тепер будь-який орган можна надрукувати на принтері, але й це досягнення повністю нівелюється антибіотиками, що перестали діяти, тому скоро хірургічні операції можуть стати неможливими.

Ілюстрація в книзі
Ілюстрація в книзі

Ще гірша ситуація з головним проривом усієї земної науки — теломідом. Омріяний препарат, що подовжує життя у кілька разів, десятиліттями використовується лише на Марсі, де без нього просто не вижити, а на Землю потрапляє контрабандою.

Та й на самому Марсі за весь час його освоєння люди встигли нажити проблем за тим самим земним рецептом. Усі так захопилися будівництвом у теломідовому раю, що пропустили момент, коли почали народжуватися марсіанські діти. Тридцять років ігнорували той факт, що вони — особистості з власними бажаннями, які опинилися в унікальній і вкрай непростій ситуації. І це призвело до катастрофи.

Майбутнє у Кідрука досить темне та непривітне
Майбутнє у Кідрука досить темне та непривітне

У цілому книга достатньо песимістична. І фірмові «жахастики» Кідрука роблять її ще «темнішою». Купа трупів, дуже докладно показані кров і смерть, убивства неповнолітніх і злочини, здійснені неповнолітніми… «Колонія» — зовсім не для розслаблення, але, можливо, саме такою вона й має бути. Адже основна її мета — попередити про небезпеку.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine