Рівно двадцять років тому орбітальна станція «Мир» припинила своє існування. Досі вона лишається найбільшим об’єктом, зведеним із навколоземної орбіти.
Базовий блок станції був запущений у 1986 році. Пізніше до нього було додано шість модулів — «Квант-1», «Квант-2», «Кристалл», «Спектр», «Природа», а також стикувальний вузол для приймання шаттлів. Завдяки цьому загальна маса орбітального комплексу сягла 140 тонн.
Загалом за час експлуатації «Мир» прийняв 28 довгострокових експедицій. До нього злітало 105 космічних кораблів: 31 «Союз», 64 вантажних «Прогресів», а також 10 шаттлів (9 стикувань і один обліт станції). З борту орбітального комплексу було здійснено 78 виходів у відкритий космос сумарною тривалістю 359 годин 12 хвилин (з урахуванням трьох виходів до розгерметизированого модуля «Спектр»). На «Мирі» було виконано понад 23 тис. наукових експериментів.
Початково передбачалося, що станція працюватиме на орбіті п’ять років. У підсумку її експлуатація тривала утричі довше. За цей час «Мир» пережив чимало різних інцидентів, найбільш серйозним із яких стало зіткнення з кораблем «Прогресс М-34», що призвело до втрати модуля «Спектр».
На початку 2001 року російським урядом було прийняте рішення про затоплення комплексу. Воно відбувалось у три етапи. На першому за допомогою двигунів корабля «Прогресс» висота орбіти станції була зменшена до 220 км. Другим етапом стало її зниження до 165 км. Третій етап полягав у останньому гальмуванні двигунами «Прогресса», що тривало 22 хвилини. Після цього «Мир» увійшов у щільні шари атмосфери та знизився до умовної межі космічного простору (100 км). Вранці 23 березня 2001 року його уламки впали у закритій для судноплавства південній частині Тихого океану.
За матеріалами https://www.roscosmos.ru
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine