Звідки на Землю потрапили «будівельні блоки» життя

Чимало важливих для виникнення життя речовин є леткими, тобто випаровуються за достатньо низьких температур. Про те, звідки вони походять несподівано зміг розповісти такий елемент, як цинк.

Залізні метеорити можуть несподівано багато розповісти про леткі органічні речовини
Залізні метеорити можуть несподівано багато розповісти про леткі органічні речовини. Джерело: phys.org

Леткі речовини на Землі

Дослідники з Кембридзького університету та імперського коледжу у Лондоні дослідили, в яких частинах Сонячної системи утворилися ті елементи, які заведено вважати «цеглинками» життя і які є леткими.

Леткими називаються ті речовини, які мають дуже низькі температури кипіння. Через це вони легко переходять у газоподібний стан і далі можуть мандрувати непередбачуваними шляхами. Питання про їх походження на Землі тісно пов’язане з темою виникнення життя, адже до них належать шість основних елементів, з яких складаються живі організми, а також вода.

Вчені досі остаточно не вирішили питання, чи могли вони потрапити на Землю безпосередньо під час її утворення, чи потрапили сюди значно пізніше. Єдине, що вони точно знають, це те, що на якомусь етапі вони були включені в склад планетезималей, що утворилися при «злипанні» частинок, з яких складався газопиловий диск, що оточував молоде Сонце.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №6 (181) 2020

До товару

При цьому не всі планетезималі були однаковими. Перші з них містили багато радіоактивних речовин і тому майже одразу після виникнення розплавилися. Вважається, що саме з них в першу чергу утворювалася Земля. Інші ж і утворилися далі від Сонця, і нічого подібного не переживали.

Цинк розповідає про минуле

Звичайно, що розплавлені планетезималі не могли втримати багато летких речовин. Проте, тоді виникає питання: невже більша частина води та органічних речовин походять з регіону за орбітою Юпітера? Самі вони на нього відповісти не можуть. Проте за них це може зробити цинк.

Цей метал достатньо часто присутній у метеоритах, причому знаходять його там у різних формах, які відповідають умовам утворення. Цікаво, що подібні форми цинку присутні у гірських породах. В новому дослідженні вчені проаналізували їх співвідношення і дійшли цікавого висновку.

Виявилося, що хоча 70% усього матеріалу Землі утворилися з розплавлених планетезималей, вони забезпечили присутність лише 10% цинку нашої планети. Тобто, більша його частина дійсно потрапила до нас з холодних околиць Сонячної системи. А це означає, що й вода та інші важливі для життя речовини, можуть походити звідти.

За матеріалами phys.org

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів