Зразки зі зворотного боку Місяця підтверджують теорію про глобальний океан магми

Група китайських геологів виявила в зразках ґрунту, зібраних зі зворотного боку Місяця, свідоцтва на підтвердження теорії, що він колись був покритий океаном магми. Результати дослідження були опубліковані в журналі Science.

Видимий і зворотний бік Місяця.  Джерело: NASA/JPL-Caltech/LRO

У 2024 році Китай запустив космічний апарат «Чан’е-6». Ця місія стала першою, яка зібрала зразки зі зворотного боку Місяця і потім повернула їх на Землю.

Для свого дослідження команда вчених зуміла отримати 2 грами місячного ґрунту. Вони використали кілька методів для визначення його складу, а потім порівняли отримані результати з результатами аналізу зразків ґрунту з видимого боку Місяця.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Аналіз показав, що базальт у зразку «Чан’е-6» схожий на базальт, знайдений у зразках, зібраних з видимого боку Місяця — співвідношення ізотопів було схожим. Вони також виявили схожість у віці. Ці висновки підтверджують теорію про те, що в перші роки існування Місяця його покривав океан магми.

Панорама місця посадки «Чан’е-6». Джерело: CNSA/CLEP

Модель магматичного океану припускає, що під час свого дитинства супутник нашої планети пережив потужне плавлення, внаслідок якого утворився океан магми. Вважається, що причиною його виникнення стало зіткнення між Землею та протопланетою Тейя, яке й породило Місяць.

Під час подальшої кристалізації цього океану такі мінерали, як олівін і піроксени, поступово осідали на дно, формуючи місячну мантію. Після того як приблизно 75 % місячної магми затверділо, почали кристалізуватися анортити, які завдяки низькій щільності спливали в магмі, утворюючи тверду кірку. Отже, елементи, які зазвичай несумісні, поступово накопичувалися в магмі, і формувався т. зв. шар KREEP-пород, розташований між місячною корою та мантією. Він складається з рідкісноземельних елементів, фосфору та радіоактивних речовин і є унікальною особливістю Місяця.

Оскільки зразки KREEP-пород з видимого і зворотного боку мають сильну схожість, це дозволяє припустити, що океан магми покривав весь Місяць. Дослідники також зазначили, що існують деякі відмінності в ізотопах, які, на їхню думку, швидше за все, пов’язані з відмінностями в еволюційній історії після застигання океану магми.

За матеріалами Phys.org

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів