Зоряна «гіпербульбашка» очима ESO

Європейська південна обсерваторія (ESO) опублікувала яскраве зображення об’єкта далекого космосу, відомого під позначенням Sh 2-305. Він являє собою хмару іонізованого водню, який світиться під впливом потужного ультрафіолетового випромінювання близьких зір. Астрономи називають такі об’єкти емісійними туманностями чи областями H II.

Емісійна туманність Sh 2-305. Джерело: ESO

Іонізація Sh 2-305 відбувається через високоенергетичні фотони, які випромінюються, як мінімум, двома світилами спектрального класу O. Це найяскравіші та найгарячіші відомі нам зорі. Вони можуть бути у 90 разів масивніші за Сонце та в мільйон разів яскравіші за нього.

Що стосується самої Sh 2-305, то разом із ще п’ятьма сусідніми туманностями вона належить до гігантського комплексу щільних газопилових хмар, а у ще більшому масштабі — до колосальних розмірів кільцеподібної області зореутворення, надоболонки GS234-02, розташованої в спіральному рукаві Персея Чумацького Шляху, в сузір’ї Корми.

Знімок Sh 2-305 був зроблений у межах програми «Космічні скарби ESO» (ESO Cosmic Gems) — освітньо-просвітницької ініціативи, метою якої є знімкування цікавих, загадкових чи просто гарних об’єктів південного неба. Знімання зазвичай проводиться у такий час, коли телескопи через ті чи інші причини не в змозі вести заплановані спостереження. Проте, всі отримані дані можуть використовуватися в наукових цілях і доступні астрономам через Науковий архів ESO.

За матеріалами https://www.eso.org

Апарат NASA неконтрольовано обертається після пошкодження сонячного вітрила
Що може розповісти про еволюцію світил дослідження зоряного скупчення?
Лід і вогонь: супутник сфотографував найпівденніший вулкан у світі
Астрономи знайшли на небі Темного Вовка
Захоплива панорама: Perseverance вперше побачив кратер Єзеро з висоти
Телескопи James Webb і Hubble вивчили «моторошну» пару галактик
Штучний інтелект навчили розуміти роботи астрономів минулого
Як турбулентність прискорює народження зір
Вихід із космічних перегонів: Boeing шукає покупців для провального Starliner
Два дні до кінця: телескоп NASA впаде на Землю на початку листопада