Зоря у Великій Ведмедиці демонструє дивовижні пульсації

XZ Великої Ведмедиці — змінна зоря типу Алголя. Проте науковці, які її вивчають, помітили у неї додаткові пульсації. Вони свідчать, що головний компонент цієї подвійної системи — насправді досить незвичне світило.

Змінна типу Алголя
Змінна типу Алголя. Джерело: www.universetoday.com

Змінна зоря типу Алголя

Науковці з Корейського інституту астрономії та космічних наук у Теджоні дослідили змінну зорю XZ Великої Ведмедиці. Для цього вони використали спектрограф Echelle обсерваторії Bohyunsan та 1,8-метровий телескоп у Бохюнсанській оптичній астрономічній обсерваторії. Вони знайшли дещо незвичайне.

Про XZ Великої Ведмедиці відомо, що вона належить до змінних типу Алголя. Ці системи отримали свою назву від Бети Персея, яка є їхнім яскравим і дуже відомим представником. Насправді вони являють собою системи з двох досить великих зір.

Одна з них зазвичай менша, але гарячіша, а друга — більша, холодніша і сильно роздута. Світила обертаються одне навколо одного за кілька діб і закривають одне одного. Тому із Землі все це здається достатньо складною системою пульсацій.

Подвійна змінність

Проте докладні дослідження, здійснені вченими, показали, що XZ Великої Ведмедиці виокремлюється навіть на тлі інших змінних типу Алголя. Вона складається із зір спектральних класів A5 та F9. Вони обертаються одна навколо одної за 1,22 дня, і з холоднішої відбувається перетікання речовини на гарячішу.

Проте науковців здивувало не це. Дані телескопів, зокрема й орбітальної обсерваторії TESS, свідчать, що система демонструє принаймні 6 додаткових типів пульсацій, які надходять від центрального світила. Воно постійно змінює свою видиму величину на 0,016–0,021 одиниці. Усе це свідчить про те, що вона належить до змінних типу Дельти Щита.

Змінні цього типу дуже сильно відрізняються від Алголя. Зазвичай це гарячі гіганти, що достатньо швидко змінюють свій розмір у певному напрямку. Вони то стають пласкішими, то витягуються. Таким чином XZ Великої Ведмедиці є змінною змішаного типу, що не є таким уже унікальним випадком, хоча і зустрічається нечасто.

За матеріалами phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine