Зореутворення в молекулярних хмарах може відбуватися швидше

Зірки можуть народжуватися набагато швидше, ніж очікувалося. Такий висновок можна зробити з результатів дослідження, проведеного за допомогою китайського радіотелескопа FAST (Five-hundred-meter Aperture Spherical Telescope) з півкілометровим головним рефлектором, який на даний момент є найбільшим повноапертурним астрономічним інструментом планети.

Центральна частина молекулярної хмари Lynds 1544. Зображення отримане європейським інфрачервоним телескопом Herschel

Після того, як у 2020 році зруйнувався 305-метровий рефлектор Аресібо (Пуерто-Рико), астрономи втратили дуже потужний інструмент для вивчення Всесвіту. На щастя, вже невдовзі на зміну йому прийшов радіотелескоп FAST. Китайські фахівці, які займаються його обслуговуванням і управлінням, прийняли рішення надати певну кількість спостережного часу науковцям з інших країн. В одному з перших цьогорічних номерів журналу Nature з’явилося повідомлення про важливе відкриття, зроблене за допомогою нового інструменту.

Китайські астрономи використали FAST для того, щоб виміряти магнітне поле всередині міжзоряної молекулярної хмари під назвою Lynds 1544. Вона розташована в сузір’ї Тельця на відстані приблизно 450 світлових років від Сонячної системи. Попередні дослдження торкалися лише найбільш щільної частини хмари, де знаходиться протозірка, що перебуває на стадії формування (саме її свого часу вивчав радіотелескоп Аресібо). Тепер з’явилася можливість вивчити тонші ділянки хмари ближче до її країв і отримати інформацію, яка раніше була відсутня.

Вимірювання показали, що магнітне поле в цих областях виявилося в 13 разів слабшим, ніж прогнозують теоретичні моделі. Це означає, що воно недостатньо сильне, щоб утримати речовину, яка стискається під дією власної гравітації, а отже, термоядерний синтез спалахне всередині все більш щільної кулі гарячого газу набагато швидше, ніж очікувалося раніше. Саме після початку термоядерних реакцій протозірки стають повноцінними світилами — такими, як наше Сонце.

«Якби стандартна теорія була вірною, магнітне поле мало би бути набагато сильнішим, щоб протистояти 100-кратному збільшенню щільності хмари. Цього не спостерігається», – прокоментував дослідження їхній очільник Ді Лі, головний науковець FAST.

Китайський півкілометровий радіотелескоп FAST

Відкриття може змусити вчених переглянути теорію утворення зірок. Але спочатку варто дочекатися результатів досліджень інших подібних молекулярних хмар. «Якщо буде доведено, що це має місце в інших газових хмарах, це стане революцією в наших уявленнях про зореутворення, — сказала в інтерв’ю журналу Science Паола Казеллі з Інституту позаземної фізики Макса Планка (вона безпосередньо не брала участі в дослідженні). — В документі сказано, що гравітація є основним чинником процесів у хмарі. Це дуже серйозне твердження».

Радіотелескоп FAST розташований всередині природного кратера в провінції Гуйчжоу на південному заході Китаю. Його гігантська тарілка складається з 4,5 тис. трикутних панелей, кожною з яких можна керувати, щоб дозволити телескопу фокусуватися на різних об’єктах, Своє «перше світло» він побачив у 2016 році.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine