Зонди Voyager відзначили збільшення щільності речовини міжзоряного середовища

У 2012 та 2018 роках Voyager 1 і Voyager 2 стали першими в історії космічними дієвими апаратами, які вийшли за межі геліосфери в міжзоряний простір. На їх борту все ще працює кілька наукових інструментів, які надають унікальну можливість вимірювати характеристики навколишнього середовища.

Ілюстрація, яка демонструє положення апаратів Voyager 1 та Voyager 2. Джерело: NASA/JPL-Caltech

Через деякий час після того, як Voyager 1 залишив «сферу впливу» Сонця, вчені звернули увагу на цікавий феномен. За даними апарата, щільність навколишньої плазми почала збільшуватися, що суперечило наявним уявленням про розподіл міжзоряної речовини. Говорячи про космічне середовище, ми зазвичай маємо на увазі вакуум, проте це не зовсім так. У ньому все ще зустрічається кілька частинок. Так, середня щільність сонячного вітру становить від 3 до 10 електронів та протонів на кубічний сантиметр, але в міру віддалення від Сонця вона знижується. Міжзоряний простір також не є абсолютно пустим. Згідно з підрахунками, середня концентрація електронів у міжзоряному середовищі Чумацького Шляху становить близько 0,037/см³ (37 тис. частинок на кубометр).

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Загальна схема геліосфери. Джерело: NASA/IBEX/Adler Planetarium

Коли Voyager 1 залишив геліосферу, виміряна ним щільність плазми становила 0,055/см³. Через 6 років цей показник зріс до 0,13/см³. Можна було б припустити, що це помилка вимірів чи деяка локальна аномалія. Однак Voyager 2 підтвердив свідчення свого «собрата». Коли він тільки вийшов за межі геліосфери, щільність плазми становила 0,039/см³, але менш ніж через рік зросла до 0,12/см³. До цього варто додати, що траєкторії апаратів давно розійшлися, і вони досліджують різні області міжзоряного простору. Вчені вже висунули кілька гіпотез, які пояснюють цей феномен. За однією з версій, у міру віддалення від геліосфери напруженість міжзоряного магнітного поля посилюється, що створює іонну нестійкість, яка призводить до викачування плазми з сусідніх регіонів. Можливо також, що речовина, яка уповільнюється біля межі геліосфери з міжзоряним середовищем, утворює своєрідну «пробку», через яку зараз і рухається пара зондів Voyager.

За матеріалами https://www.sciencealert.com

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів