Зонд NASA отримав прилад для пошуку води на Місяці

Фахівці компанії Lockheed Martin встановили інструмент LTM (Lunar Thermal Mapper) на зонд Lunar Trailblazer. Його використовуватимуть для пошуку води на Місяці.

Проблемний проєкт NASA

Lunar Trailblazer є одним із трьох проєктів, обраних для реалізації у 2019 році у межах програми SIMPLEx (Small Innovative Missions for Planetary Exploration). Він являє собою 200-кілограмовий апарат, основним завданням якого стане пошук і картографування покладів водяного льоду на Місяці, а також визначення мінералогічного складу його поверхні.

Апарат Lunar Trailblazer у чистій кімнаті. Джерело: Lockheed Martin Space

Створення Lunar Trailblazer було пов’язане з низкою складнощів. Спочатку контракт на будівництво апарата отримала компанія Ball Aerospace. Але після того, як вона зіткнулася з технічними труднощами, його реалізація була передана Lockheed Martin. Однак їй не вдалося вкластися у виділений бюджет, через що NASA змушена була провести аудит проєкту з метою визначити його подальшу долю. На щастя, ухвалили рішення продовжити створення апарата.

Іншою серйозною проблемою став пошук носія для місії. Спочатку її планувалося запустити на ракеті Falcon 9, разом з апаратом IMAP. Однак після перенесення дати запуску NASA розпочала пошук швидшої «попутки» до Місяця. У підсумку було ухвалене рішення запустити Lunar Trailblazer разом із приватною місією IM-2.

Інструменти для пошуку води на Місяці

Попри всі описані складнощі, будівництво Lunar Trailblazer уже вийшло на фінішну пряму. Нещодавно інженери JPL встановили на апарат інструмент LTM. Він був наданий Космічним агентством Великої Британії. Прилад здійснюватиме високоточні вимірювання температури місячної поверхні. Аналіз цих даних дасть змогу вченим визначити її властивості та склад.

Апарат Lunar Trailblazer у вакуумній камері. Джерело: Lockheed Martin Space

Раніше на Lunar Trailblazer також встановили спектрометр HVM3. Цей інструмент був побудований Лабораторією реактивного руху NASA (JPL). Він призначений для отримання «спектральних відбитків». Шляхом аналізу характеристик відбитого від місячної поверхні сонячного світла HVM3 визначатиме наявність різних форм води в реголіті.

Тепер, коли Lunar Trailblazer отримав усі наукові прилади, він пройде серію тестів, покликаних засвідчити його здатність витримати умови космічного польоту. Після цього апарат буде підготовлений до запуску. Наразі він запланований на 2024 рік.

За матеріалами https://www.jpl.nasa.gov.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine