Зонд InSight сфотографували для того, аби визначити рух пилу

Космічний апарат MRO, який працює на орбіті Марса вже багато років, зазнімкував зонд InSight на поверхні планети. Місія останнього вже завершилася. Однак його досі використовують для наукових досліджень.

Модуль InSight
Модуль InSight. Джерело: phys.org

Завершення місії InSight

Нещодавно марсіанський розвідувальний орбітальний зонд (MRO) NASA сфотографував спусковий апарат InSight, задокументувавши накопичення пилу на сонячних панелях космічного апарата. На новому знімку, зробленому 23 жовтня камерою MRO для наукового експерименту зі зйомки з високою роздільною здатністю (HiRISE), сонячні панелі InSight набули такого ж червонувато-коричневого відтінку, як і решта планети.

Після приземлення в листопаді 2018 року спусковий апарат першим виявив землетруси Червоної планети, розкривши деталі кори, мантії та ядра у процесі дослідження. Протягом чотирьох років, коли космічний апарат збирав наукові дані, інженери Лабораторії реактивного руху NASA в Південній Каліфорнії, яка керувала місією, використовували зображення з камер InSight і HiRISE від MRO, щоб оцінити, скільки пилу осідало на сонячних панелях стаціонарного посадкового модуля, оскільки пил впливав на його здатність генерувати енергію.

NASA відправила InSight на пенсію в грудні 2022 року, після того, як під час тривалої місії апарат розрядився і перестав виходити на зв’язок із Землею. Але інженери продовжували слухати радіосигнали з посадкового модуля на випадок, якщо вітер змете достатньо пилу з сонячних панелей космічного апарата, щоб його батареї підзарядилися. Не виявивши жодних змін за останні два роки, NASA припинить прослуховування InSight наприкінці цього року.

Вчені запросили нещодавнє зображення HiRISE, щоб попрощатися з InSight, а також відстежити, як змінилося місце його посадки з плином часу.

Вивчення пилових вихорів та кратерів за допомогою InSight

Пил є рушійною силою на Марсі, формуючи як атмосферу, так і ландшафт. Його вивчення допомагає науковцям зрозуміти планету, а інженерам підготуватися до майбутніх місій (на сонячних батареях та інших), оскільки пил може потрапляти в чутливі механічні деталі.

Коли InSight ще працював, вчені зіставили знімки MRO пилових доріжок, що звиваються по ландшафту, з даними вітрових датчиків посадкового модуля, виявивши, що ці вихрові погодні явища вщухають взимку і знову набирають обертів влітку.

Знімки також допомогли у вивченні ударів метеоритів об поверхню Марса. Чим більше кратерів у регіоні, тим старішою є його поверхня. Сліди навколо цих кратерів зникають із часом. Розуміння того, як швидко пил покриває їх, допомагає встановити вік кратера.

Інший спосіб оцінити, як швидко зникають кратери, полягає у вивченні кільця слідів від вибухів, залишених ретроактивними двигунами InSight під час посадки. Набагато помітніші у 2018 році, ці темні сліди зараз повертаються до червоно-коричневого кольору навколишньої місцевості.

Знімки MRO інших космічних апаратів

HiRISE захопив багато інших зображень космічних апаратів, в тому числі марсоходи NASA Perseverance і Curiosity, які все ще досліджують Марс, а також неактивні місії, такі як марсоходи Spirit і Opportunity і спусковий апарат Phoenix.

«Це була успішна місія, яка принесла багато чудових наукових даних. Звичайно, було б добре, якби вона тривала вічно, але ми знали, що цього не станеться», — сказала членкиня наукової команди, що вивчала знімки, Інгрід Даубар.

За матеріалами phys.org

Новини інших медіа
Як метелик на полум’я: комета C/2024 G3 (ATLAS) в гарячих обіймах Сонця
Астрономи досліджують струмені чорних дір за допомогою Телескопа горизонту подій
Танення криги в Антарктиці може викликати посилення вулканічної активності
Туристам пропонують квитки на сонячне затемнення 2027 року в Єгипті
Запуск ракети New Glenn скасували з технічних причин
Hubble зазнімкував джети новонароджених зір в туманності Оріона
Небезпечний маневр: супутники SpaDeX зблизились до трьох метрів на висоті 475 км
На апараті Blue Ghost буде прилад для вивчення надр Місяця
Супутники Starlink «провалилися» на орбіті для зменшення яскравості
Пряма трансляція дебютного польоту ракети New Glenn