Термін експлуатації Міжнародної космічної станції (МКС) завершиться наприкінці цього десятиліття. Тому NASA планує її знищити поступовим зниженням її орбіти таким чином, щоб вона увійшла в більш щільні шари атмосфери та згоріла, а решки впали в океан. Це має статися приблизно до 2030 року. Космічне агентство запевняє, що ризики для довкілля будуть мінімальними. Втім, деякі експерти мають сумніви.
Ризики для озонового шару
За даними Space.com, знищення такого масивного об’єкта, як МКС, яка важить близько 450 тонн, може спричинити викиди шкідливих хімічних речовин, які зашкодять озоновому шару. Дослідник Технічного університету Брауншвейга Леонард Шульц зазначає, що повернення МКС до атмосфери посилить проблему забруднення, спричинену космічними об’єктами.
«Зважаючи на масу станції, це може призвести до суттєвого впливу на атмосферу, і наразі ми лише починаємо розуміти масштаби цього явища», — заявив Шульц.
Дослідження вже показали, що згоряння супутників, як-от Starlink від SpaceX, вже спричиняє викиди оксидів алюмінію у верхні шари атмосфери. Ці забруднювачі можуть залишатися у стратосфері до 30 років, завдаючи шкоди озоновому шару. Згідно з дослідженням у журналі Geophysical Research Letters, 550-кілограмовий супутник генерує близько 30 кг наночастинок оксиду алюмінію.
План зі знищення МКС
Для зниження МКС з орбіти NASA залучає SpaceX, яка розробляє спеціальний вантажний корабель Dragon. На це NASA виділила компанії Ілона Маска 843 млн доларів, яка виграла тендер. Це завдання вимагає ретельного контролю, щоб спрямувати станцію до найвіддаленішої точки у Тихому океані — Точки Немо, що розташована на максимальній відстані від будь-якого узбережжя, населеного людьми.
Фізик Лучано Ансельмо з Лабораторії динаміки космічних польотів вважає, що вплив на океан буде мінімальним. Він порівнює це з масою затоплених кораблів, яка значно перевищує космічні відходи. Однак вплив на верхні шари атмосфери залишається значною екологічною проблемою, наслідки якої ще належить оцінити.
Глобальні перспективи
Зростаюча кількість запусків супутників і повернень об’єктів із космосу підсилює забруднення атмосфери. Знищення МКС стане найбільшим подібним експериментом в історії, результати якого можуть змінити підхід людства до утилізації космічних об’єктів.
Раніше ми повідомляли про те, як SpaceX Cargo Dragon із посиленими двигунами здатний знищити МКС.