Знайдений самий далекий квазар з потужними радіоджетамі

Використовуючи Дуже великий телескоп Європейської Південної обсерваторії (VLT ESO), астрономи докладно вивчили найдальше з усіх відомих на цей час джерел радіовипромінювання, який отримав позначення P172+18. Він являє собою «радіогучний» квазар.

Квазар в представленні художника. Джерело: ESO/M. Kornmesser

Квазарами називають далекі галактики, в центрах яких розташовані надмасивні чорні дірки, що активно поглинають речовину. Це призводить до виділення величезної кількості енергії, що дозволяє астрономам реєструвати ці об’єкти, попри великі відстані до них. Джети приблизно 10% квазарів випромінюють у радіодіапазоні – їх називають «радіогучними».

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

P172+18 знаходиться від нас дуже далеко: випущеному ним світлу знадобилося 13 млрд років, щоб досягти Землі. Ми бачимо цей об’єкт таким, яким він був, коли вік Всесвіту становив приблизно 780 млн років. Хоча нам відомі й більш далекі квазари, цього разу астрономи вперше зуміли отримати явні свідчення існування радіоджетів на ранньому етапі.

Область неба навколо квазара P172+18. Джерело: ESO and Digitized Sky Survey 2. Acknowledgment: Davide De Martin

Випромінювання P172+18 забезпечує чорна діра з масою близько 300 млн сонячних, яка стрімко поглинає навколишню речовину. Астрономи вважають, що між її швидким зростанням та присутністю радіоджетів є зв’язок. Очевидно, джети здатні збуджувати газ навколо надмасивного тіла, збільшуючи цим швидкість його поглинання. Таким чином, вивчення радіогучних квазарів може розповісти нам про те, як саме чорні дірки в ранньому Всесвіті змогли за порівняно короткий час після Великого вибуху зрости до розмірів, що вражають.

За матеріалами: https://www.eso.org

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів