Знайдено другий троянський астероїд Землі

Більшість відомих нам малих тіл зосереджені в регіоні між орбітами Марса та Юпітера, який називають Головним астероїдним поясом. Але астероїди можна знайти й в низці інших куточків Сонячної системи. Серед них — точки Лагранжа L₄ і L₅ на планетних орбітах. Тіла, що потрапили в них, перебувають в орбітальному резонансі 1:1 щодо планет, завдяки чому практично не змінюють свого положення відносно них і Сонця.

Розташування точок Лагранжа на планетних орбітах. Джерело: wikipedia.org

Троянські астероїди становлять великий інтерес для астрономів. Вони можуть розповісти про те, як формувалася Сонячна система й змінювалися орбіти її планет. Найбільшу популяцію таких об’єктів має Юпітер. Також вони знайдені у Марса, Нептуна й Урана. Щодо Землі, то донедавна список її «троянців» складався лише з одного астероїда 2010 TK7, розташованого в точці L₄ (як нескладно зрозуміти з його індексу, він був виявлений у 2010 році).

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Орбіта астероїда 2010 TK7. Джерело: JPL Small-Body Database Browser

Відтоді астрономи зробили кілька спроб знайти троянські астероїди Землі. Завдання серйозно ускладнювало те, що області неба, де їх видно, розташовані приблизно за 60° Сонця, через що їх не так вже й просто вивчати за допомогою наземних телескопів. Для пошуку «троянців» навіть були використані міжпланетні апарати OSIRIS-REx і «Хаябуса-2». На жаль, їм так і не вдалося нічого виявити.

Але нещодавно астрономам нарешті вдалося знайти ще один об’єкт, який, найімовірніше, теж є земним «троянцем». Йдеться про астероїд 2020 XL5. Вперше він був помічений наприкінці минулого року. Розрахунки показали, що цей об’єкт, який має діаметр у кілька сотень метрів, рухається навколо точки Лагранжа L₄ системи «Сонце-Земля». Час від часу він зближується з Венерою, але результати моделювання свідчать про те, що в найближчі кілька тисяч років його орбіта зберігатиме стабільність. Щоправда, у майбутньому ситуація може змінитися, і тоді 2020 XL5 перейде в іншу групу навколоземних астероїдів («атонців» або «аполлонців»).


Орбіта астероїда 2010 XL5. Джерело: JPL Small-Body Database Browser

У будь-якому разі, відкриття такого астероїда свідчить про те, що точки L₄ і L₅ системи «Сонце-Земля», найімовірніше, не такі «порожні», як це виглядає на перший погляд. У них може ховатися чимало об’єктів, які чекають свого виявлення.

За матеріалами: https://skyandtelescope.org

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів