Зіткнення в сусідній галактиці: чорна діра «обстріляла» загадковий об’єкт

Рентгенівській обсерваторії Chandra вдалося зафіксувати наслідки загадкового космічного зіткнення. Його учасниками стали джет чорної діри та невідомий об’єкт.

Джети чорної діри в галактиці Центавр А і рентгенівське джерело C4. На зображенні низькоенергетичні рентгенівські промені показані рожевим кольором, середньоенергетичні рентгенівські промені — фіолетовим, високоенергетичні рентгенівські промені — синім. Джерело: NASA/CXC/SAO/D. Bogensberger et al;

Всупереч дуже популярній помилці, чорні діри не поглинають абсолютно всю речовину у своїх околицях. Частина її викидається у вигляді джетів: полярних струменів плазми, які рухаються з навколосвітловими швидкостями. Речовина джетів потім може зіткнутися з іншими об’єктами.

Саме така ситуація й сталася в галактиці Центавр А, розташованій приблизно за 12 млн світлових років від Землі. Астрономи давно вивчають цей об’єкт, тому що в його центрі розташована надмасивна чорна діра, яка є джерелом дуже яскравих джетів.

Нещодавно їм вдалося виявити, що один із цих джетів зіткнувся з якимось об’єктом. Відкриття було зроблено під час вивчення знімків, зроблених рентгенівським телескопом Chandra. Вони виявили яскраве рентгенівське джерело, що отримало назву C4. Поблизу нього один із джетів чорної діри утворює два рукави, що нагадують букву V. Довжина кожного з цих рукавів становить щонайменше близько 700 світлових років (загальна протяжність джета дорівнює 30 тисячам світлових років). Для порівняння, найближча до Сонця зоря знаходиться на відстані близько 4 світлових років.

На думку дослідників, струмінь речовини розщепився через зіткнення з іншим небесним тілом. Його природа залишається загадкою, оскільки воно розташоване надто далеко, щоб його можна було розглянути на знімках, зроблених навіть найпотужнішими телескопами. Але найімовірніше, таємничий об’єкт є масивною зорею, яка, можливо, має компаньйона. Частинки джета стикаються з її потужним вітром, породжуючи турбулентність і підвищуючи щільність речовини, що зі свого боку призводить до утворення зафіксованого Chandra рентгенівського випромінювання.

Форма V-подібної структури, однак, не до кінця зрозуміла. Потік рентгенівських променів, що йде за джерелом у її нижньому рукаві, приблизно паралельний струменю, що відповідає картині турбулентності, яка викликає посилене рентгенівське випромінювання. А ось з іншим рукавом усе складніше, оскільки він розташований під великим кутом до струменя, і вчені не знають, чим це можна пояснити.

Це вже не перший випадок, коли астрономи бачать зіткнення джетів чорної діри в Центаврі. Є ще кілька прикладів, коли вони, схоже, вдаряються об об’єкти — можливо, масивні зорі або газові хмари. Однак C4 вирізняється з-поміж них тим, що в рентгенівських променях має V-подібну форму, тоді як інші перешкоди мають вигляд плям еліптичної форми на знімках Chandra.

За матеріалами NASA

Новини інших медіа
Рекордне зростання температури: 2024-й став найспекотнішим роком в історії
Зв’язок між темною матерією і темною енергією може відкрити п’яту силу природи
Що це було? Загадка подвійної події припливного руйнування
Як метелик на полум’я: комета C/2024 G3 (ATLAS) в гарячих обіймах Сонця
Астрономи досліджують струмені чорних дір за допомогою Телескопа горизонту подій
Танення криги в Антарктиці може викликати посилення вулканічної активності
Туристам пропонують квитки на сонячне затемнення 2027 року в Єгипті
Запуск ракети New Glenn скасували з технічних причин
Hubble зазнімкував джети новонароджених зір в туманності Оріона
Небезпечний маневр: супутники SpaDeX зблизились до трьох метрів на висоті 475 км