Зелена Антарктида: супутники показали збільшення рослинності на південному континенті

Дані супутникових спостережень показали, що кількість рослинності на Антарктичному півострові з 1986 року збільшилася більш ніж у десять разів. Це наочно демонструє процес зміни клімату і порушує питання про майбутнє південного континенту.

Зелені пейзажі острова Ардлі, розташованого поблизу Антарктичного півострова. Джерело: NAS

Слово Антарктида є давнім синонімом льоду. Південний континент вважається найнесприятливішим місцем для життя на Землі. Однак останніми роками ситуація починає змінюватися — принаймні, на його околицях.

У жовтні 2024 року в журналі Nature Geoscience була опублікована стаття дослідників з Ексетерського та Хартфордширського університетів. Вони проаналізували архів знімків, зроблених супутниками Landsat у період із 1986 до 2021 року, і дійшли висновку, що за цей період часу площа вкритих рослинністю земель на Антарктичному півострові зросла більш ніж удесятеро: з 0,86 до 11,95 квадратних кілометрів. Примітно, що збільшення площі зелених насаджень різко прискорилося починаючи з 2016 року.

Результати дослідження представлені на картах нижче. На них показано кількість зелені на вільній від льоду території нижче 300 метрів над рівнем моря в окремі роки досліджуваного періоду. Відтінок кожного шестикутника відповідає площі суходолу, на якій рівень зелені та щільності рослин, визначений за допомогою супутникового індексу NDVI, був досить високим, щоб вказувати на «майже впевнену» присутність рослинності. Значення NDVI було отримано на основі спостережень Landsat у безхмарні дні в березні кожного року, що, зазвичай, відповідає закінченню вегетаційного періоду. Карти демонструють значне розширення рослинного покриву на Південних Шетландських островах і вздовж західного краю Антарктичного півострова.

Карта, що демонструє збільшення кількості вкритих рослинністю ділянок в Антарктиді. Джерело: NASA

Минулі польові дослідження на Антарктичному півострові показали, що мохи домінують у його зелених зонах, утворюючи великі «килими» і «банки», які вертикально накопичуються. І ті, й інші щорічно нарощують шари нової порослі. Вуглецеве датування зразків керна, взятих із мохів уздовж західного краю півострова, виявило, що швидкість їхнього накопичення збільшилася за останні півстоліття, що свідчить про зростання біологічної активності на тлі кліматичних змін. Саме тому вчені й вирішили вдатися до даних супутникового знімкування, щоб оцінити його масштаби.

Коли дослідники вперше отримали цифри темпів озеленення, то були спантеличені через її швидкість. Але результати, засновані на двох різних показниках (аналіз кернів і супутникові знімки) виявилися однаковими.

За словами вчених, Антарктичний півострів зараз є одним із найбільш швидконагріваних місць на Землі. Більшість його льодовиків відступають. Збільшення рослинності останніми роками також збігається зі зменшенням площі антарктичного морського льоду, збільшенням відкритої води та сильною позитивною фазою антарктичної осциляції, що може створювати тепліші та вологіші умови. Усе це ставить питання про майбутнє континенту та долю його екосистем, які можуть стати жертвами інвазивних видів.

Раніше ми розповідали, що перший день без льоду в Північному льодовитому океані може настати вже 2027 року.

За матеріалами Earthobservatory

Новини інших медіа
Загадка мертвої галактики: швидкий радіосплеск збентежив астрономів
Загадковий навколоземний астероїд виявився шматком Місяця
У 3,5 раза ближче за Меркурій: обсерваторія SOHO показала рандеву комети із Сонцем
Планетарний локдаун: чи вплинула пандемія COVID-19 на температуру Місяця?
Ракети NASA пролетять крізь полярне сяйво
Blue Ghost показав який вигляд має сонячне затемнення в космосі
На далекій екзопланеті дмуть надзвукові вітри
Лебедина пісня C/2024 G3 (ATLAS): «привид» комети прикрасив небо над Атакамою
Китай хоче використати лазери для енергопостачання місячних місій
Супутниковий звʼязок 2025: коли стане доступним на смартфонах та скільки коштуватиме