Завтра почнеться астрономічна осінь

Осіннє рівнодення, що вважається початком астрономічної осені, цього року настане 23 вересня о 4 годині 4 хвилині за київським літнім часом. Як ми вже писали, назва «рівнодення» не зовсім вірно відображає те, що відбувається в цей момент, а саме — перетин центром сонячного диску небесного екватору та перехід його з північної півкулі небесної сфери у південну.

Через низку чисто фізичних причин — таких, як атмосферна рефракція та відхилення істинного горизонту від математичного — ані 23 вересня, ані ще пару днів після цієї дати світла частина доби, коли Сонце перебуває над обрієм, буде на кілька хвилин довшою, ніж темна. Так само й навесні день і ніч формально зрівняються за кілька днів до «офіційного» весняного рівнодення. Наші древні предки, які спостерігали за рухом небесних тіл за допомогою мегалітичних обсерваторій, не мали годинників і орієнтувалися на точки сходу-заходу нашого світила. Та навіть таким способом вони змогли визначити дати сонцестоянь і рівнодень із непоганою точністю, цілком достатньою для побутових і релігійних потреб тої епохи.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Серед аматорів астрономії є ті, хто з цікавості відтворює практики спостерігачів минулого. У випадку чистого неба радимо їм у цей день зафіксувати якимось чином точку горизонту, за якою зникне верхній край сонячного диску, та визначити, коли він зробить це в тому ж місці наступного року. Ця точка практично співпадає з напрямком на географічний захід.

Момент рівнодення припадає на 23 вересня не завжди, ба більше — у майбутньому це траплятиметься дедалі рідше. Це пов’язано з тим, що точна тривалість оберту Землі навколо Сонця складає 365,2422 днів. «Нецілий» залишок компенсується додаванням одного дня до місяця лютого кожні 4 роки, але невелика різниця все ж залишається та поступово накопичується, тому в середньому моменти рівнодень і сонцестоянь поступово зсуваються на більш ранні дати. Вони «повернуться на місце» лише 2100 року, коли, згідно з правилами григоріанського календаря, лютий матиме 28 днів. У юліанському календарі цей рік буде переступним (високосним).

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів