Завершився перший річний експеримент NASA з імітації проживання на Марсі

У суботу в США завершився експеримент CHAPEA-1, організатором якого була NASA. Протягом 378 діб четверо добровольців перебували у повністю ізольованому середовищі Mars Dune Alpha, яке в усіх деталях відтворювало станцію на Марсі.

Добровольці, що брали участь в експерименті CHAPEA-1
Добровольці, що брали участь в експерименті CHAPEA-1. Джерело: www.space.com

Імітація марсіанської станції

У США завершився експеримент CHAPEA-1, метою якого було з’ясувати можливість існування автономних станцій на Марсі. Протягом 378 діб четверо добровольців перебували в ізольованому середовищі, яке імітувало житло на цій планеті. У суботу, 7 липня вони, нарешті, вийшли звідти.

Питання про те, як людина перенесе тривале перебування в замкненому просторі за умов, коли навіть радіозв’язок із Землею не буде ані стабільним, ані миттєвим, турбує науковців давно. Саме тому експерименти з імітації марсіанських середовищ, де ретельно перевірялося психічне здоров’я учасників, проводилися неодноразово.

Однак досі вони не тривали довше, ніж декілька місяців. CHAPEA-1 став першим експериментом, який тривав понад рік. Під час нього четверо добровольців перебували всередині ізольованого приміщення на території Космічного центру ім. Джонсона у Г’юстоні.

Як проходив експеримент

Чотирьома добровольцями для місії CHAPEA-1 стали Келлі Хастон, Анка Селаріу, Росс Броквелл і Натан Джонс. Їх домівкою протягом останнього року й більше була Mars Dune Alpha, 3D-друковане місце проживання площею 158 м2, створене так, щоб відчувати себе ізольованим форпостом Червоної планети.

Сама Mars Dune Alpha заслуговує окремої уваги. Річ у тім, що усі її будівлі були надруковані на 3Д-принтері. Крім того, розробники створили дуже переконливу імітацію червоної марсіанської поверхні поруч. Тож, учасники експерименту могли серед іншого виходити назовні у скафандрах, відчуваючи себе справжніми мешканцями інопланетної бази.

Вже відомо, що особливих психологічних проблем чи неприємних відчуттів в учасників експерименту не виникло. Навпаки, вони заявляють, що стали більше цінувати своїх рідних, з якими не мали змоги спілкуватися протягом року. NASA планує використати результати експерименту в наступних місіях.

За матеріалами www.space.com

Геомагнітна тривога: вчені попередили про полярні сяйва 24 липня
Тариф Starlink за 1,25 млн доларів пропонує доступ до інтернету на швидкості 8 Гбіт/с
Класична спіраль: Hubble зазнімкував галактику без перетинки
Темна енергія слабшає: вчені отримали суперечливі дані про найзагадковішу силу Всесвіту
Пожежа на стартовому майданчику знищила ракету компанії ABL Space
Таємничі темні комети можуть бути джерелом походження води на Землі
Місяць повільно віддаляється від Землі й починає впливати на нас
Juno зробив дивовижне фото Юпітера
Новий квантовий комп’ютер встановив рекорд швидкості дії
Blue Origin демонструє технологію вертикальної посадки ракети New Glenn: відео