Завершено будівництво найпотужнішого радіотелескопа північної півкулі

Інститут міліметрової радіоастрономії (IRAM) повідомив про введення в експлуатацію останньої антени комплексу радіотелескопів NOEMA. Урочиста церемонія відкриття обсерваторії відбулася 30 вересня.

Комплекс радіотелескопів NOEMA Джерело: IRAM

Комплекс NOEMA розташований на плато де Буре у Французьких Альпах. Він складається із дванадцяти 15-метрових антен. Перша з них була встановлена у 2014 році. Отже, на те, щоб повністю ввести обсерваторію в експлуатацію, знадобилося вісім років.

На сьогодні NOEMA є найпотужнішим радіотелескопом у північній півкулі. Його антени оснащені високочутливими приймачами, які працюють близько до квантової межі. Під час спостережень вони можуть діяти як єдиний телескоп. Для цього сигнали, що приймаються антенами, складаються в єдине ціле. Це дозволяє створити віртуальний аналог радіотелескопа з діаметром, що дорівнює відстані між зовнішніми антенами. При цьому співробітники обсерваторії можуть переміщувати антени на інші позиції. Для цього використовується спеціальна рейкова система завдовжки 1,7 км.

Завершення будівництва NOEMA є важливою новиною для астрономів. Це одна з небагатьох радіообсерваторій, здатних одночасно виявляти та вимірювати велику кількість сигнатур (своєрідних «відбитків пальців») молекул та атомів. Комплекс дасть дослідниками можливість вивчати склад та динаміку галактик, процеси народження та смерті зір, комети, а також околиці чорних дір.

Комплекс радіотелескопів NOEMA Джерело: IRAM

Також варто відзначити, що навіть працюючи не на повну потужність, NOEMA вже встиг зробити низку відкриттів. Наприклад, обсерваторія спостерігала найвіддаленішу з відомих на сьогодні галактик, що утворилася незабаром після Великого вибуху. Крім того, комплекс виміряв температуру реліктового випромінювання на ранній стадії розвитку Всесвіту.

Ви також можете почитати про плани будівництва найбільшого у світі радіотелескопа, який розтягнеться від Південної Африки до Австралії.

За матеріалами https://phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine