Заплутана історія: Hubble зазнімкував пару галактик, що взаємодіють

Астрономи, які працюють із телескопом Hubble, опублікували новий знімок. Він демонструє заплутаний клубок галактик, розташований у сузір’ї Волосся Вероніки.

Пара галактик, що взаємодіють, у сузір’ї Волосся Вероніки. Джерело: ESA/Hubble & NASA, R. J. Foley (UC Santa Cruz)

Зазнімковані Hubble галактики, відомі під позначенням MCG+05-31-045. Вони розташовані на відстані приблизно 390 млн світлових років від Землі і є частиною скупчення Волосся Вероніки. Його діаметр становить близько 50 млн світлових років, воно є домівкою для більш ніж тисячі ідентифікованих галактик. Вони утримуються разом таємничою темною матерією. Деякі з них можна легко побачити в аматорські телескопи.

Більша частина галактик скупчення Волосся Вероніки є еліптичними, що типово для настільки щільної структури. Вважається, що еліптичні галактики утворюються в результаті зіткнень між спіральними. У той час як зорі у галактиках, що взаємодіють, можуть триматися разом, газ — зовсім інша справа. Він скручується і стискається під дією гравітаційних сил і швидко витрачається на утворення нових світил. Коли гарячі масивні зорі вмирають, залишається мало газу, щоб замінити їх новими поколіннями. У спіральних галактик, що взаємодіють, також порушуються регулярні орбіти, які призводять до утворення їхніх характерних рукавів. У результаті народжується об’єкт, майже позбавлений газу, зі старіючими зорями, що обертаються за нескоординованими орбітами. Або, іншими словами, еліптична галактика.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Цілком імовірно, що MCG+05-31-045 спіткає схожа доля. У міру того як менша спіральна галактика розриватиметься й інтегруватиметься у велику галактику, утворюється безліч нових зір. Наймасивніші та найгарячіші світила швидко «згорять», залишивши після себе холодніші та червоніші зорі в еліптичній галактиці, подібній до багатьох інших у скупченні. Але це не миттєвий процес. Трансформація MCG+05-31-045 займе багато мільйонів років.

Сузір’я, яке дало назву скупченню Волосся Вероніки, має вельми цікаву історію. Воно є єдиним, названим на честь людини, яка реально жила — Береніки (Вероніки), дружини єгипетського царя Птолемея III (III ст. до н. е.). Коли її чоловік вирушив у воєнний похід, вона відрізала своє волосся і помістила його в храм Афродіти. За переказами, волосся зникло таємничим чином і придворний астроном пояснив це тим, що його помістили на небо і воно стало новими зорями. Пізніше за ними закріпилася назва Волосся Вероніки, яка з часом перейшла до сузір’я.

Раніше ми розповідали про те, як Hubble зазнімкував галактику з надновою.

За матеріалами Esahubble

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів