Занадто складно й дорого: NASA скасувала місію з обслуговування старого супутника

NASA скасувала місію OSAM-1, метою якої була демонстрація технології обслуговування старих супутників. Це сталося через значне відставання проєкту від графіка та велику перевитрату коштів.

Ремонт і складання на орбіті

Розробку місії вели ще з 2016 року. Спочатку вона мала назву Restore-L. Метою місії мав стати старий супутник Landsat 7, що належить NASA, який був запущений ще в 1999-му і майже вичерпав запаси палива. Він розташований на 700-кілометровій сонячно-синхронній орбіті. Передбачалося, що Restore-L зістикується з Landsat 7, використовуючи для цього дві роботизовані руки, після чого спробує дозаправити супутник.

OSAM-1 (концепт). Джерело: NASA

У 2020 році місія отримала нове ім’я OSAM-1 і додаткове завдання у вигляді демонстрації можливості спорудження великих структур у космосі без безпосередньої участі людини. Для цього апарат передбачалося оснастити п’ятиметровим роботизованим маніпулятором SPIDER. Він мав зібрати на навколоземній орбіті функціональну антену діаметром 3 метри, здатну передавати сигнали в Ka-діапазоні, а також легку десятиметрову балку.

Контракт на будівництво OSAM-1 і SPIDER отримала компанія Maxar. Передбачалося, що супутник запустять 2022 року, а загальний кошторис місії становитиме від 600 до 700 млн доларів.

Невдача компанії Maxar

На жаль, але це завдання виявилося занадто складним для Maxar. Компанія дуже серйозно недооцінила обсяг і складність робіт, які будуть потрібні для модифікації її стандартної супутникової платформи для цілей місії. У підсумку її передали NASA лише у вересні 2023 року, на два з половиною роки пізніше запланованого терміну.

Корпус OSAM-1. Джерело: Maxar Technologies

Аналогічні труднощі виникли й під час виготовлення SPIDER. NASA навіть довелося спростити конструкцію маніпулятора, видаливши один із його компонентів. Однак це не дуже допомогло.

Через усі ці проблеми вже до 2022 року бюджет місії перевищив позначку у 2 мільярди доларів, а дата запуску змістилася на 2026 рік. А восени 2023 року був опублікований звіт Генерального інспектора NASA. Його автори дійшли висновку, що запуск OSAM-1 відбудеться не раніше 2027 року, а його вартість складе 2,17 млрд доларів.

Ба більше, у звіті було зазначено, що проєкт перестав бути пріоритетним для Maxar. Це пов’язано з тим, що між NASA та Maxar було укладено контракт за фіксованою ціною. Коли через усі технічні проблеми OSAM-1 перестав бути прибутковим і почав приносити збитки, компанія перерозподілила робочу силу на вигідніші проєкти.

Комбінація з усіх цих факторів призвела до рішення закрити проєкт. Що стосується вже побудованого для нього обладнання, NASA спробує знайти для нього альтернативні способи застосування.

Ви також можете подивитися серію опублікованих компанією Maxar супутникових знімків. Вони демонструють деякі з найбільш знакових конфліктів і катастроф 2023 року.

За матеріалами https://spacenews.com

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Алгоритм машинного навчання допоможе передбачити гравітаційні хвилі
Примарний метелик: Gemini North зазнімкував планетарну туманність
Нова модифікація Телескопа горизонту подій побачить фотонні кільця навколо чорних дір
Розслідування завершено: SpaceX отримала дозвіл відновити польоти Falcon 9
Точно в ціль: висхідний Місяць «зафотобомбив» логотип Паризької олімпіади
Perseverance знайшов найважливішу марсіанську скелю
Темна матерія летить попереду звичайної під час зіткнень галактик
NASA спантеличена: повернення астронавтів Starliner залишається невизначеним
Sierra Space підірвала ще один прототип надувного модуля
Місячну базу може захистити від уламків кам’яна стіна