Залишок наднової виявився ближчим, ніж вважалося досі

Вчені вивчили залишок наднової G278.94+1.35. Він виявився значно ближчим, ніж вважалося досі. Подія, яка його породила, відбулася близько мільйона років тому.

Залишок наднової G278.94+1.35
Залишок наднової G278.94+1.35. Джерело: phys.org

Залишок наднової недалеко від Землі

Міжнародна група астрономів дослідила великий залишок галактичної наднової, позначений як G278.94+1.35. Результати дослідження, опубліковані 30 грудня на сервері препринтів arXiv, проливають більше світла на властивості цього залишку.

Залишки наднових (SNR) — це дифузні структури, що розширюються в результаті вибуху наднової. Вони містять викинутий матеріал, що розширюється від вибуху, та інший міжзоряний матеріал, який був підхоплений ударною хвилею від зорі, що вибухнула.

G278.94+1.35 — залишок наднової у Чумацькому Шляху, відкритий у 1988 році. Його лінійний діаметр становить близько 320 світлових років, а вік — близько 1 млн років. Відстань до G278.94+1.35 оцінюється приблизно у 8800 світлових років.

Нещодавно група астрономів на чолі з Мирославом Д. Філіповичем з Університету Західного Сіднея в Австралії провела спостереження за допомогою австралійського телескопа ASKAP (Australian Square Kilometer Array Pathfinder) у межах проєкту ASKAP-Evolutionary Map of the Universe (EMU). Під час цих спостережень вони випадково виявили великомасштабний об’єкт, який був ідентифікований як G278.94+1.35.

Розміри залишку G278.94+1.35 та його назва

Згідно зі статтею, зображення ASKAP-EMU показують, що G278.94+1.35 має кутовий розмір, щонайбільше, 200 на 194 кутових хвилини, що відповідає діаметру 512 на 495,5 світлових років. Однак подальші дослідження показали, що G278.94+1.35 розташована на значно ближчій відстані, ніж вважалося раніше — близько 3300 світлових років від нас. Це свідчить про те, що її фізичний розмір є меншим, ніж передбачалося раніше, він складає 189 x 182 світлових років.

Команда Філіповича назвала G278.94+1.35 Diprotodon, на честь вимерлого роду австралійських сумчастих із плейстоценового періоду, що нагадували гігантського вомбата.

«Ми взяли цю назву для G278.94+1.35, щоб підвищити обізнаність про цю вимерлу австралійську тварину і всю доісторичну мегафауну Австралії, а також підвищити обізнаність про нинішні темпи вимирання кількох інших видів в Австралії. Оскільки G278.94+1.35 потенційно є одним з найбільших залишків наднових, доречно порівняти його з найбільшим із вомбатів — дипротодоном», — пояснюють астрономи.

Характеристики Diprotodon

Крім того, дослідження показало, що Diprotodon перебуває на радіаційній стадії еволюції. Його майже кругла форма, що спостерігається в такому великому полі зору, свідчить про те, що рештки все ще розширюються.

На основі зібраних даних автори статті оцінюють, що маса пращура Diprotodon становить близько 15 мас Сонця, а кінетична енергія SNR перебуває на рівні 500 квіндецильйонів ерг. Виміряний спектральний індекс залишку склав приблизно -0.55, що є репрезентативним і типовим для середніх залишків наднових оболонкового типу, які спостерігаються у Чумацькому Шляху.

За матеріалами phys.org

Новини інших медіа
Всесвіт виявився складнішим і заплутанішим, ніж думали вчені
Галактичний дисбаланс: давня радіація «вбивала» планети в зародку
Різноманітність під ударом: NASA опинились під тиском нових указів адміністрації Трампа
Курйоз із Tesla Roadster у космосі виявив «діру» в захисті Землі від астероїдів
Зонд Ейнштейна виявив загадковий космічний вибух
Менше за Місяць: астрономи знайшли сліди найменшої екзопланети
Не кам’яні й не водні світи: астрономи виявили два «проміжні» мінінептуни
Hubble вперше помітив формування джета у квазара
NASA розробила самовідновлювані колеса для екстремальних умов Марса
Загадка мертвої галактики: швидкий радіосплеск збентежив астрономів