Загадковий вибух не відповідає жодному відомому космічному явищу

Дивний космічний вибух, зафіксований 8 квітня 2024 року рентгенівським телескопом Einstein Probe, викликав неабияку зацікавленість серед астрономів. Подія, позначена як EP240408a, спершу здавалася звичайним гамма-сплеском. Однак подальші спостереження, результати яких опубліковані в The Astrophysical Journal Letters, виявили, що вона не відповідає жодному відомому типу космічних явищ.

TDE
Ілюстрація приливного руйнування (TDE). Зображення згенероване DALL-E

Що саме спостерігали астрономи?

Телескопи вивчали подію в різних діапазонах хвиль: від ультрафіолету до радіохвиль. Проте властивості вибуху виявилися вкрай нетиповими. Спалах випромінював «м’які» рентгенівські промені протягом перших 10 секунд, залишався стабільним приблизно чотири дні, а потім швидко згас за добу. Така тривалість не вписується в жодну з відомих категорій космічних вибухів, адже гамма-сплески зазвичай тривають кілька годин, а інші явища — значно довше.

Можливе пояснення

Згідно з новим дослідженням, найбільш імовірною причиною є приливне руйнування (TDE), під час якого чорна діра середньої маси розірвала та поглинула білий карлик. Такі події іноді супроводжуються струменями речовини, які рухаються з величезною швидкістю. Якщо один із цих струменів спрямований у бік Землі, це створює сильний видимий сигнал.

TDE
На ілюстрації показано надмасивну чорну діру, яка розриває зорю. Подія призводить до сплеску гамма-променів. Авторство зображення: Canva

Проте навіть це пояснення має свої загадки. Наприклад, такі події зазвичай залишають після себе радіовипромінювання. Але після вибуху EP240408a радіотелескопи, зокрема Дуже великий телескоп (VLA), не виявили жодного сигналу навіть через 258 днів після спалаху.

Альтернативні гіпотези

EP240408a має риси кількох типів космічних явищ, але повністю не відповідає жодному з них. Також були виключені сценарії з квазарами. «Ця подія могла б бути гамма-сплеском, але її тривалість і яскравість не підходять під стандартні моделі», — пояснює Брендан О’Коннор, астроном з Університету Карнегі-Меллона.

Астрономи припускають, що радіовипромінювання все ж може з’явитися, але значно пізніше. За деякими теоріями, потрібно кілька сотень або навіть тисяч днів, щоб реактивний матеріал уповільнився і почав випромінювати радіосигнали. Якщо це станеться, це підтвердить гіпотезу про TDE. Якщо ж ні — доведеться визнати, що ми стали свідками абсолютно нового типу космічних явищ.

Ця подія демонструє, наскільки таємничим і маловивченим залишається Всесвіт. Можливо, EP240408a стане ключем до розуміння досі невідомих процесів, що відбуваються в космосі.

Раніше ми повідомляли про те, як найяскравіший гамма-спалах у Всесвіті засліпив детектори.

За матеріалами livescience.com

Новини інших медіа
Космічний археолог: телескоп Chandra розкрив секрет загиблої зорі
На Проксимі Центавра можуть відбуватися невидимі спалахи
Місяць — свідок катастрофи: наш супутник утворився до зіткнення Землі з Теєю
Битва з гравітацією: екіпаж Starliner із підірваним здоров’ям звикає до Землі
Галактика навколо галактики: James Webb зазнімкував неймовірний космічний міраж
Радіація та холод: SpaceX відправить астронавтів у недосліджені полярні висоти
Прощавай, Gaia! ESA навмисно зламала космічну обсерваторію
Протопланетні диски набагато менші, ніж вважалося раніше
Загадка космічного світанку: James Webb виявив галактику, що розсіяла туман раннього Всесвіту
Перерваний політ: космічний корабель Cygnus зазнав пошкоджень під час транспортування