З точністю до міліметра: ESA показала, як створюватиме штучні затемнення в космосі

Європейська космічна агенція (ESA) опублікувала інфрачервоний знімок, що демонструє випробування лазерної системи. Вона необхідна для створення штучних затемнень на навколоземній орбіті.

Випробування лазерної установки, призначеної для місії Proba-3. Джерело: ESA — M. Pédoussaut

Цього року ESA запустить у космос пару супутників Proba-3. Їхнє головне завдання полягає в демонстрації технології, що дає змогу створювати штучні сонячні затемнення.

Суть ідеї полягає в наступному. Апарати будуть виведені на 19,5-годинну орбіту навколо Землі. Під час кожного витка протягом шести годин перший супутник закриватиме для другого диск нашої зорі, діючи за принципом коронографа. Це дасть змогу вивчити сонячну корону — верхні та найгарячіші шари сонячної атмосфери, які можна спостерігати під час повних затемнень.

Місія Proba-3 в уявленні художника. Джерело: ESA

Ключ до успіху полягає в утриманні дистанції. Щоб створити штучне затемнення, супутники мають перебувати на відстані 144 м один від одного з похибкою, що не перевищує кількох міліметрів. Саме для цього й потрібна лазерна система. Вона буде постійно вимірювати відстань між апаратами, що дасть їм змогу зберігати стрій.

Аби перевірити роботу лазера, ESA випробувала його в 60-метровій чистій кімнаті компанії Redwire Space, розташованій у бельгійському місті Круїбеке. Тест завершився успіхом.

До консорціуму, що займається створенням Proba-3, загалом входять понад 29 компаній із 14 країн. Місію буде запущено за допомогою ракети PSLV-XL з Індії у вересні 2024 року.

Раніше ми розповідали про те, як авіакомпанія пропонує насолодитися повним сонячним затемненням з висоти 10 км.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine