З погляду науки: п’ять головних зір всесвіту «Дюни»

29 лютого відбулася прем’єра одного з найочікуваніших фантастичних фільмів 2024 року: продовження «Дюни», знятої режисером Дені Вільневим.

Як відомо, фільм є екранізацією однойменної книги Френка Герберта, яка зі свого боку є частиною однієї з наймасштабніших літературних епопей в історії світової фантастики. На її сторінках фігурує безліч дійових осіб, угруповань і, звісно ж, різних планет. І нехай усі вони вигадані, багато які з них мають справжні «адреси». Створюючи свій всесвіт, Френк Герберт розміщував планети навколо наявних зір. З нагоди виходу фільму в прокат, ми б хотіли розповісти про те, що на сьогодні відомо астрономам про п’ять зір першого роману саги, який екранізував Вільнев.

Канопус (планета Арракіс)

Арракіс — це ключовий світ «Дюни». Як неодноразово кажуть у романі та у фільмі, той, хто контролює його — контролює весь Всесвіт.

Планета Арракіс (кадр із фільму «Дюна»)

Згідно з лором саги, Арракіс є третьою планетою в системі зорі Канопус. Ще з давніх часів вона привертала увагу людей. Адже це друга за яскравістю зоря на нічному небі після Сіріуса. Тож вона знайшла широке відображення в міфах різних народів. Канопус також активно використовувався для навігації. Південний полюс світу можна знайти за допомогою його та іншої яскравої зорі, Ахернара, оскільки три цих точки на небі утворюють правильний трикутник. Можливо, саме тому Френк Герберт і вибрав Канопус як будинок для Арракіса.

Зараз ми знаємо, що Канопус розташований від нас на відстані 310 світлових років. Він являє собою біло-блакитний гігант. Його маса перевершує масу Сонця у 8-10 разів, радіус — у 70 разів, а світність — більш ніж у 10 тисяч разів. Вік зорі становить 30 млн років. Це зовсім небагато за показниками нашого Сонця, чий вік становить 5 млрд років. Але не варто забувати, що чим більша маса, тим швидше вмирає зоря. Канопус уже вичерпав запаси водневого пального і зараз у його надрах тривають реакції синтезу за участю ядер гелію.

Канопус на небі (вид із МКС). Джерело: NASA

Що буде далі, залежить від точного значення маси Канопуса. Якщо вона ближча до нижньої межі наявної оцінки, то з часом зоря просто скине зовнішні шари атмосфери й стане білим карликом. Якщо ж вона ближча до верхньої межі, то в майбутньому світило перетвориться на наднову. У будь-якому разі, з огляду на те, що Канопус уже прожив більшу частину відпущеного йому терміну, ця система здається не найсприятливішим місцем для життя.

36 Змієносця (планета Г’єді Прайм)

Г’єді Прайм — це батьківщина дому Харконненів. Планета багата на мінерали, різні копалини й дуже сильно індустріалізована. Проте на ній ще збереглися деякі ліси. За книгами, Г’єді Прайм є третьою за рахунком планетою, що обертається навколо зорі 36 Змієносця. Але що ми знаємо про неї в реальності?

36 Змієносця розташована на відстані 19,5 світлових років і є потрійною системою. Дві її центральні зорі являють собою пару помаранчевих карликів, що обертаються навколо спільного центру мас віком приблизно в 1,5 млрд років. Вони перебувають на дуже витягнутій орбіті: її періастр становить 7 а.о. (що можна порівняти з відстанню від Сонця до Юпітера), апоастр — 169 а.о. (це в чотири рази більше середньої дистанції між Сонцем і Плутоном). Один оберт займає у них 570 років. Третій компонент системи — віддалений помаранчевий карлик, що обертається навколо центральної пари. Його орбіта проходить на відстані 4000-5000 а. о. від неї.

Зоря 36 Змієносця. Джерело: theskylive.com

Астрономи вже кілька разів намагалися знайти екзопланети біля 36 Змієносця. Досі ці спроби не принесли успіху, але дослідники не здаються і продовжують пошуки.

Дельта Павича (планета Каладан)

Протягом багатьох поколінь Каладан був притулком дому Атрейдесів. Більша частина планети зайнята водою. Що стосується суходолу, то він переважно вкритий лісами, болотами та полями.

Планета Каладан (кадр із фільму «Дюна»)

Каладан обертається навколо зорі Дельта Павича, яка насправді перебуває на відстані 19,9 світлових років від Землі. Дослідження астрономів показали, що вона на кілька мільярдів років старша за Сонце. У минулому Дельта Павича теж була жовтим карликом, як і наша рідна зоря. Однак наразі вона вже практично вичерпала запаси водневого пального. Тож уже найближчим, за астрономічними масштами часом, зоря почне розширюватися, перетворюючись на червоного гіганта.

Дельта Павича. Джерело: wikipedia

Астрономи знайшли свідчення того, що у Дельти Павича є масивний компаньйон, що знаходиться на відстані, яку можна порівняти з дистанцією між Сонцем і Сатурном. Це може бути або суперюпітер, або навіть коричневий карлик. Оскільки металевість Дельти Павича помітно перевищує сонячну, це дає надію на те, що навколо неї можуть обертатися й планети земного типу. Щоправда, з огляду на швидке перетворення зорі на червоного гіганта, навіть якщо там і є життя, у майбутньому на неї вочевидь не чекає нічого хорошого.

Гамма Риб (планета Салуса Секундус)

У минулому планета Салуса Секундус була столицею Імперії. Однак потім вона зазнала атомного бомбардування, після чого столицю перенесли на Кайтайн. Сама ж Салуса стала тренувальною базою для сардукарів і головною в’язницею держави.

Згідно з всесвітом Дюни, Салуса Секундус є третьою планетою системи Гамма Риб. Вона розташована на відстані 135 світлових років від Землі і являє собою еволюціоновану зорю, яка в минулому нагадувала наше Сонце. Гамма Риб уже спалила всі запаси водневого пального й усередині неї тривають реакції за участю ядер гелію. Це призвело до її розширення, яке триватиме доти, доки зоря не скине оболонку та не стане білим карликом.

Гамма Риб. Джерело: in-the-sky.org

Попри те, що металевість Гамми Риб менша, ніж у Сонця, астрономам уже вдалося знайти одну екзопланету в цій системі. Вона являє собою газовий гігант, чия маса в 1,3 раза перевершує масу Юпітера. Екзопланета робить один оберт навколо зорі за 555 днів.

Альфа Риб (планета Кайтайн)

На момент подій оригінальної книги та фільму Дені Вільнева, Кайтайн є столицею імперії та керівного дому Корріно. Це красивий світ, відомий прекрасним кліматом і своєю монументальною архітектурою. У Кайтайна є чотири супутники та чималі кільця.

Альфа Риб в уявленні художника. Джерело: gardenastronomer.com

Згідно з лором «Дюни», Кайтайн є шостою планетою другої зорі системи Альфа Риб. Вона розташована за 150 світлових років від Землі та складається з двох світил спектрального класу А, чиї маси приблизно у 2,5 раза перевершують масу Сонця, а їх світності — у 55 і 60 разів.

Зорі Альфи Риб обертаються навколо спільного центру тяжіння, здійснюючи один оберт навколо одна одної за три тисячі років. Наразі астрономам не вдалося знайти у них екзопланет. Але, виходячи з коливань їхнього блиску, вони допускають наявність у них масивного компаньйона — коричневого карлика або навіть іншої зорі.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Момент старту ракети Starship у космос вдалося помітити з борту МКС
Найшвидші зорі в Галактиці можуть бути пілотовані розумними інопланетянами
Мюонна загадка: знайдений ключ до розуміння природи космічних променів
Як зелень допомогає охолоджувати міста: свідчення супутників
Скарби Чумацького Шляху: астрофотограф зафіксував 1,4 млн світил у центрі Галактики
Суперкомп’ютер NASA створив захопливу симуляцію внутрішніх шарів Сонця
Потоп у серверній зупинив роботу сонячної обсерваторії NASA
Контактна подвійна зоря кидає виклик уявленням науковців
Місія NASA до Венери може стикнутися з новими затримками
NASA «запалила» різдвяний камін ревучими двигунами ракети SLS