З піску та льоду: Mars Express зазнімкував дюни та стрімчаки на північному полюсі Марса

Апарат Mars Express, що вивчає Марс, передав знімки північного полюса планети. На них можна побачити місце, де величезні піщані дюни зустрічаються з крижаними стрімчаками.

Зазнімкована Mars Express ділянка поверхні в районі північного полюса Марса та її топографічна карта. Джерело: ESA/DLR/FU Berlin

Як і на Землі, на полюсах Червоної планети розташовані полярні шапки. Однак вони мають зовсім іншу будову. Їхня видима частина складається з тонкого шару сухого льоду, який утворюється взимку внаслідок вимерзання вуглекислого газу з марсіанської атмосфери. Вона зникає з приходом весни.

Основна ж частина марсіанських полярних шапок прихована під поверхнею. Вона складається з шарів водяного льоду та пилу, що чергуються, які йдуть на сотні метрів у глибину. Кожен такий шар містить вкрай цінну інформацію про історію Марса, розповідаючи про те, як змінювався клімат планети за останні кілька мільйонів років.

Макс дюни
Візуалізація зазнімкованої Mars Express ділянки марсіанської поверхні. Джерело: ESA/DLR/FU Berlin

Зазнімкована Mars Express ділянка поверхні, розташована на стику між двома регіонами Марса. У правій частині розташоване Північне плато, що займає полюс. Воно вище прилеглої території завдяки потужним відкладенням льоду та пилу.

У лівій же частині зображення домінує велика смуга піщаних дюн, що простягнулася більш ніж на 150 км. Ця гладка область не має явних ознак ерозії та кратерів, що свідчить про її геологічну молодість.

Марсіанські дюни
Вкриті піщаними дюнами з інеєм стрімчаки в північному полярному регіоні Марса. Джерело: ESA/DLR/FU Berlin

Дві ці настільки несхожі одна на одну області розділені ескарпами (крутими схилами). На одному з них розташовані два напівкруглі стрімчаки, найбільший з яких має ширину близько 20 км. Вони зайняті покритими інеєм піщаними дюнами. Про масштаби стрімчаків можна судити за тінями, які вони відкидають на поверхню внизу. Їхні стрімкі крижані стіни досягають кілометрової висоти.

Ви також можете почитати про те, як електроди в скафандрах убережуть астронавтів від марсіанського пилу.

За матеріалами https://www.esa.int

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine