Японія запустила навігаційний супутник за допомогою нової ракети

У неділю з космодрому на острові Танегашіма успішно стартувала ракета H3. Це вже четвертий успішний запуск цього носія. Цього разу він вивів на орбіту супутник, який стане частиною національної системи навігації.

Старт ракети H3
Старт ракети H3. Джерело: phys.org

Старт ракети

Вранці 2 лютого з космодрому на японському острові Танегашіма відбувся старт важкої ракети H3. Представники космічної агенції JAXA повідомляють, що він був успішним і завдяки йому на орбіті опинився новий навігаційний супутник «Мічібікі 6».

Ця подія варта уваги з двох достатньо різних причин. З одного боку, важливим є сам факт успішного запуску ракети. H3 вважається новим носієм, який прийшов на заміну попередньому, що використовувався вже понад 20 років.

Проте насправді введення в експлуатацію H3 сильно затрималося, а перший запуск взагалі був аварійний. І хоча після нього, з урахуванням недільного, вже відбулося чотири вдалих, успішність проєкту все ще ставиться під сумнів.

Японські супутники

Інший важливий аспект запуску — сам супутник. З 2018 року Японія реалізує власний проєкт регіональної навігаційної системи QZSS. Її основою є супутники на геостаціонарній орбіті, які постійно перебувають над країною та навколишніми територіями. Система ця не охоплює весь світ як GPS, проте в тій його частині, де вона працює, під’єднані до неї пристрої від мобільних телефонів до крилатих ракет не залежать від рішень іншої країни.

Як показали події останніх років, це дуже важлива складова національної безпеки, й ідея навігаційної системи, яку можна використовувати на обмеженій території, вже не здається такою безглуздою. Досі Японія мала чотири супутники для цієї мети. Тож запущений у неділю апарат буде п’ятим.

І це ще не кінець. Згідно з планами JAXA, вже у 2026 році апаратів на орбіті має бути сім. Пізніше, у 2030-х роках, їхню кількість мають довести до 11. І супутники, і власні ракети важливі в контексті відповіді на запитання, що сьогодні собою являє Японія як космічна держава.

Ще пару десятиліть тому саме Японія вважалася головною космічною країною Азії. Однак відтоді Китай та Індія зробили великий крок уперед, а у JAXA виникли численні проблеми. Проте цілком можливо, що вони лише тимчасові.

За матеріалами phys.org

Новини інших медіа
Китайський орбітальний форпост: супутник зазнімкував станцію «Тяньгун»
Китай шукатиме життя на інших планетах
Космічний археолог: телескоп Chandra розкрив секрет загиблої зорі
На Проксимі Центавра можуть відбуватися невидимі спалахи
Місяць — свідок катастрофи: наш супутник утворився до зіткнення Землі з Теєю
Битва з гравітацією: екіпаж Starliner із підірваним здоров’ям звикає до Землі
Галактика навколо галактики: James Webb зазнімкував неймовірний космічний міраж
Радіація та холод: SpaceX відправить астронавтів у недосліджені полярні висоти
Прощавай, Gaia! ESA навмисно зламала космічну обсерваторію
Протопланетні диски набагато менші, ніж вважалося раніше