Японія відклала запуск рентгенівського телескопа через аварію нової ракети

Японське агентство аерокосмічних досліджень (JAXA) ухвалило рішення відкласти запланований на травень пуск ракети H-2A. Вона мала вивести в космос рентгенівський телескоп XRISM, а також місячну місію SLIM.

Аварія нової японської ракети

Рішення про перенесення ухвалили через наслідки аварії нової ракети H3. Вона сталася 7 березня. Спочатку політ H3 проходив у штатному режимі. Але на ділянці роботи другого ступеня стався збій, і в результаті контролерам польоту довелося підірвати ракету. Її уламки впали в Тихий океан.

Пуск ракети H3. Джерело: Bloomberg

Проблема в тому, що в конструкції H3 використовується багато деталей від ракети H-2A (вона була створена з метою її поступової заміни). Оскільки слідчі поки що не впевнені, несправність якого саме з компонентів призвела до аварії, JAXA довелося прийняти рішення перенести наступний пуск H-2A. Він був запланований на травень.

Новий рентгенівський телескоп країни Вранішнього Сонця

H-2A має вивести в космос два апарати. Основним вантажем є рентгенівський телескоп XRISM. Він був побудований з метою заміни апарата «Хітомі», який був втрачений всього через 37 днів після свого запуску в 2016 році. Причиною аварії став збій у системі стабілізації апарата. Бортовий комп’ютер помилково вирішив, що «Хітомі» почав обертатися навколо своєї осі та ухвалив рішення «виправити» ситуацію за допомогою головних двигунів. Це призвело до того, що телескоп закрутило, і відцентрова сила просто відірвала всі неміцні елементи, зокрема й сонячні панелі. Після цього новітній 285-мільйонний апарат уже було неможливо врятувати.

Рентгенівський телескоп XRISM (концепт). Джерело: JAXA

Другим вантажем на борту H-2A є апарат SLIM (Smart Lander for Investigating Moon). Це демонстратор, призначений для випробування нової технології точної посадки в задану точку на поверхні Місяця. На його борту буде розміщена мультиспектральна камера, за допомогою якої японські вчені планують досліджувати район посадки.

Наразі запуск H-2A перенесений на серпень. Це дата наступного балістичного вікна для польоту до Місяця. Але якщо розслідування аварії H3 затягнеться, то запуск XRISM і SLIM буде перенесений на кінець року.

За матеріалами https://spacenews.com

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t. me/ustmagazine