14 вересня в Україні відзначатимуть день українського кіно. Попри війну, воно продовжує існувати як неперервна традиція, що тягнеться вже протягом багатьох десятиріч. І у ній навіть знайшлося місце для такої нетривіальної речі, як космос.
Космос в українському кіно
Кожну другу суботу вересня відзначається День українського кіно. Наші картини є одними з піонерів цього виду мистецтва, адже перші кадри на території України були зняті ще 1893 року. Відтоді впродовж багатьох десятиліть режисери знімали ігрові та анімаційні фільми на найрізноманітніші теми й не оминали при цьому космос.
Тож ми вирішили оглянути п’ять знакових українських фільмів, у яких є зорі, інопланетяни та подорожі до інших планет. З них добре видно, яким є минуле, теперішнє і навіть майбутнє наших уявлень про космос.
«Як козаки інопланетян зустрічали»
Відправною точкою у розповіді про українські космічні фільми, безумовно, має бути «Як козаки інопланетян зустрічали», знятий на «Київнаукфільмі» ще в далекому 1987 році. Він є продовженням культової анімаційної серії про пригоди Грая, Ока та Тура, які до того де тільки не встигли побувати.
Цього разу зав’язкою їхньої пригоди виступає літаюча тарілка, що зазнає аварії біля місця, де вони варять кашу. Вона нагадує кришку від казана і більшу частину мультфільму успішно під неї маскується.
Та попри незначний розмір всередині, вочевидь, там достатньо місця, адже з неї вилазять троє гуманоїдів цілком собі людського розміру, до того ж дуже схожі на головних героїв. Перший контакт минає мирно, і виявляється, що в літаючій тарілці закінчилося мастило, а без нього варп-двигун не працює.
Тож усі вирушають на пошуки рідкісної на Землі речовини. Усе це максимально несерйозно, але при цьому розумно та дотепно. Інопланетяни та й космос загалом у мультику цілком дружні й викликають бажання цікавитися: а що ж там нагорі насправді.
«Вторгнення»
2009 року двоє братів із Черкас, Артем та Олександр Хакало, презентували свій фантастичний фільм під назвою «Вторгнення». Дія у стрічці розгортається у їхньому рідному місті, яке несподівано стало ареною подій космічних масштабів.
Виявляється, ще 1970 року люди встановили контакт з інопланетною расою рутоїнів. Ті вже давно використали ресурси власної планети й тепер шукають нову домівку. Уряди Землі таємно домовилися з ними про її продаж. За це їм пообіцяли безсмертя, всі ж інші мають бути знищені.
І ось в усе це вплутуються двоє українських студентів, які випадково залишилися чергувати в лабораторії рідного інституту. Сказати, що фільм аматорський — значить не сказати нічого. Автори самі зізнаються, що багато від гри акторів не очікували. Тому основний акцент робили на спецефектах, які самі ж і створювали. Крім того, вони, схоже, зібрали всі можливі штампи про вторгнення інопланетян і приправили їх парочкою відверто конспірологічних теорій. Космос у них вийшов страшним, ворожим і схожим на дешевий фільм жахів.
«Бобот та енергія Всесвіту»
30 серпня 2018 року на екрани України вийшов фільм «Бобот та енергія Всесвіту». Події у ньому розгортаються навколо 12-річного українського школяра Вадіка, який опиняється прямо в епіцентрі міжпланетних інтриг. Навколо нього вештаються злі інопланетні сміттєвози, таємнича дівчина, що б’ється з ними, трансформаторна будка, що навчилася рухатися, та божевільний вчений із розкладачкою за спиною та таймером у руках, що показує відлік до кінця світу.
Як завжди в таких випадках, йдеться про долю всього людства, яке вирішили знищити злі інопланетяни, а добрі інопланетяни намагаються їм усіляко завадити. У центрі уваги — контроль за енергією та різні негативні наслідки її виробництва. У комплекті іде епічна битва трансформаторних будок проти сміттєвозів.
Все це звучить зовсім божевільно, однак на практиці це — сучасний фантастичний фільм для підлітків. Щось подібне регулярно знімають в Голлівуді, люди плюються, але все одно залишають у касах мільйони доларів.
І саме в цьому полягає головне досягнення фільму. «Бобот» — це «голлівудський» дитячий фільм, але знятий в Україні. Космос у ньому сповнений небезпек, але він так і кличе до пригод.
«Віктор_Робот»
У вересні 2020 року на Одеському кінофестивалі відбулася прем’єра анімаційного фільму «Віктор_Робот». У прокат він вийшов наступного літа. На відміну від усіх попередніх фільмів, дія у ньому відбувається не на Землі, а в глибинах космосу. У далекому майбутньому, коли людство навчилося вільно літати між зорями, видатний вчений збудував у міжзоряній порожнечі велетенський комплекс, станцію, що своїми розмірами могла б позмагатися з планетами.
При тому цей комплекс повністю автоматизований. Він може виробляти усе, що потрібно машинам і людям, без усілякої участі людей. Справжня робоутопія. Проте в якийсь момент творець цього дива зникає, а двоє героїв — його онука Віка та крихітний робот Віктор — опиняються в центрі дивовижних і таємничих подій.
Мультфільм важко назвати реалістичним. Це типова дитяча казка з відповідним сюжетом. Проте ця казка про майбутнє. Увесь анімаційний фільм зроблений з любов’ю до машин, і їхньому різноманіттю можуть позаздрити чимало відомих стрічок із різних країн світу. В цьому плані мультфільм навіть кращий за світові аналоги. Космос у ньому — казковий, але такий, що його хочеться досліджувати та підкорювати в реальності, й робити це за допомогою складних машин без страху, що вони підуть проти людини.
«Ти — Космос»
Усе, про що говорилося досі — минуле українських фільмів про космос. А ось стрічка «Ти — Космос» — їхнє майбутнє. Прем’єра відбулася 7 вересня 2024 року на Міжнародному кінофестивалі в Торонто, а в широкий прокат фільм має вийти лише навесні 2025 року. Тож судити про нього поки що можна лише з офіційного трейлера.
Цього разу події також відбуваються у далекому майбутньому в космосі. Головний герой — українець Андрій Мельник, який є космічним далекобійником. Він летить на космічному кораблі до найближчої чорної діри.
Крім нього, на борту тільки штучний інтелект на ім’я Макс. Розмови з ним — єдині діалоги, які звучать у фільмі. І героям є про що поговорити. Адже Земля вибухає, і тепер немає куди повертатися. Тож Андрій рефлексує і час від часу свариться з Максом.
Творці стрічки явно обігрують тему «Космічної одіссеї 2001 року» Стенлі Кубрика. Яким вийде цей український погляд на космос — побачимо невдовзі.