Який матеріал найкраще захищатиме від радіації на Марсі

Вчені дослідили, який матеріал із доступних марсіанським експедиціям найкраще захищатиме від радіації. Вони перевірили марсіанські породи, алюміній, пластики та водяну кригу. Остання виявилася найкращим варіантом.

Концепт бази на Марсі
Концепт бази на Марсі. Джерело: NASA 

Що захищатиме астронавтів на Марсі від радіації

Вчені з Blue Marble Space Institute of Science вирішили перевірити, який матеріал із доступних на Марсі краще захищатиме від радіації людей та техніку, які туди прибудуть. Для цього вони створили електронну модель тіла людини, що перебуває під захисним шаром, який утворює стінка марсіанської бази та умови на іншому її боці.

У статті, опублікованій в Acta Astronautica розглянули, який із матеріалів запобігає ураженню людини радіацією. Найкращим для цього на Червоній планеті, на думку вчених, буде водяна крига. Вона містить багато іонів водню, які добре затримують високоенергетичні частинки. Саме її пропонують як основний матеріал для захисту марсіанської бази.

Реголіт також виявився достатньо ефективним, хоча він і поступається за своїми властивостями воді. З нього пропонується робити додатковий захисний шар. А ось алюміній показав дуже помірну здатність затримувати радіацію. Однак, на відміну від попередніх матеріалів, із нього можна робити опорні конструкції.

Алюміній відносно нескладно видобути з самих марсіанських порід, тож його не потрібно везти з Землі. Також у ґрунті Червоної планети достатньо вуглецю для виготовлення пластиків і композитів на їхній основі, але ці матеріали радіацію практично не затримують.

Чому радіація на Марсі — складне питання

І Сполучені Штати, і Китай оголосили, що в наступному десятиріччі планують відправити людей на Марс. Однак Червона планета дуже недружня до здоров’я людини. Зокрема, проблемною залишається ситуація з практично відсутнім магнітним полем, яке не може захистити від радіації.

Магнітне поле Марса
Магнітне поле Марса навряд чи зможе захистити від радіації

Через це на небесному тілі, що розташоване далі від Сонця, ніж наша планета, за рік можна отримати дозу у 244 мілізіверти, що набагато більше за ті 6-7, що ми отримуємо на Землі. Остаточно невідомо, чи є планета сейсмічно мертвою. Якщо активізувати надра Марса не вдасться, то доведеться, як і на Місяці, покладатися на антирадіаційні матеріали. І вони мають бути дещо незвичними.

В таких випадках ми покладаємося на щось дуже щільне, наприклад, свинець та сталь. Однак везти ці матеріали з нашої планети у достатній кількості неможливо, а видобувати на місці важко. От і доводиться вигадувати, як захистити марсіанське місто за допомогою матеріалів, які для цього не призначені.

За матеріалами Рhys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine