Якою буде Мисливська суперповня 2024

17 жовтня жителі планети Земля зможуть спостерігати астрономічне явище, яке відбувається раз на місяць, — місячну повню. Традиційно вона має назву Мисливської та стане найяскравішою у 2024 році, оскільки наш супутник в цей час перебуватиме поблизу від перигею своєї орбіти.

Мисливська повня
Мисливська повня

Мисливська повня

Уже за дві доби люди усієї планети зможуть спостерігати астрономічне явище, яке відбувається з дивовижною регулярністю, — місячну повню. Проміжок між двома цими подіями в середньому становить 29,5306 доби. І, звичайно ж, у тому немає абсолютно нічого неймовірного, адже саме з такою періодичністю супутник Землі опиняється повернутим до нас своїм освітленим до Сонця боком.

Жовтнева повня традиційно має назву Мисливської. Причини цього пояснюються якось не дуже зрозуміло, чи то саме в цей час мисливцям краще починати сезон полювання, чи то перевіряти власне спорядження, чи то взагалі готуватися до довгої зими.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №6 (181) 2020

До товару

Усе це навіть мало б певний сенс, якби існувало якесь пояснення, хто ж так називав саме цю повню чи весь період, що їй передує до початку XX століття. Бо вперше не лише цю, а й решту назв повень озвучили у виданні Old Farmer’s Almanac у 1930-х.

Осінь — дійсно сезон полювання
Осінь — сезон полювання. Джерело: phys.org

Серед народів, що історично населяли землі Північної Америки (а саме там нібито народилися всі ці імена), жовтнева повня має й інші назви. Народ дакота називає її Місяцем сушіння рису, анішинаабе — Місяцем падіння листя, оджибве — Морозним Місяцем, а хайда — Крижаним.

Суперповня

Часто жовтневу повню описують як особливо яскраву і таку, під час якої можна добре робити господарчі справи. Насправді це не так, хіба що можливий психологічний ефект, адже саме в цей час дні остаточно стають коротшими за ночі й людський мозок усіляко намагається їх подовжити.

Однак у 2024-му жовтнева повня справді буде найяскравішою з усіх, адже під час неї буде спостерігатися таке явище, як супермісяць. Математично точного і загальноприйнятого значення у цього терміну немає. Однак зміст його зрозумілий. Супутник Землі здаватиметься на небі більшим, ніж зазвичай. Насправді не набагато, лише на 7%,  проте це буде відчутно.

Орбіта Місяця
Орбіта Місяця. Джерело: cosmosatyourdoorstep.com

Нічого дивовижного у цьому явищі немає. Просто орбіта Місяця трохи витягнута, і період зміни фаз Місяця трохи відрізняється від періоду його обертання навколо Землі. Тож щоразу момент настання повні відбувається в різний час й інколи майже збігається з найменшою відстанню до Землі — перигеєм.

У тому, що супермісяці відбуваються один за одним, теж немає нічого дивного. Адже величина, на яку зсувається щоразу точка на орбіті, під час якої відбувається повня, зазвичай достатньо невелика. Тож і тут шукати якісь знаки не варто.

Коли настане повня

Як і будь-яка інша, Мисливська повня 2024 року має точний час настання — 11:26 ранку за всесвітнім часом. Саме в цей момент спостерігатиметься максимальна фаза. У Києві в цей час буде 14:26, у Лондоні — 12:26, на східному узбережжі США — 7:26. Тобто в усіх цих випадках йдеться про світлий час доби.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Місяць на небі ввечері 17 жовтня
Місяць на небі ввечері 17 жовтня. Джерело: stellarium.web

Але переживати через це не варто. Адже різниця між тим, який вигляд матиме Місяць під час максимальної фази та за кілька годин після того — мінімальна. Тож ви можете дочекатися зручного часу доби, аби помилуватися повним диском нашого супутника. У Києві це станеться о 17:49 за місцевим часом, у Лондоні — о 17:51, у Нью-Йорку — о 18:14. Тобто відбудеться це незадовго до заходу Сонця.

Отже, найкраща стратегія для спостереження за Місяцем під час повні — дочекатися вечора. Супутник Землі перебуватиме у сузір’ї Риб, повільно рухаючись крізь нього, і врешті перетне межу сузір’я Овна. При цьому він мандруватиме небом усю ніч і сховається за західним горизонтом лише вранці.

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів