Якою буде Мисливська суперповня 2024

17 жовтня жителі планети Земля зможуть спостерігати астрономічне явище, яке відбувається раз на місяць, — місячну повню. Традиційно вона має назву Мисливської та стане найяскравішою у 2024 році, оскільки наш супутник в цей час перебуватиме поблизу від перигею своєї орбіти.

Мисливська повня
Мисливська повня

Мисливська повня

Уже за дві доби люди усієї планети зможуть спостерігати астрономічне явище, яке відбувається з дивовижною регулярністю, — місячну повню. Проміжок між двома цими подіями в середньому становить 29,5306 доби. І, звичайно ж, у тому немає абсолютно нічого неймовірного, адже саме з такою періодичністю супутник Землі опиняється повернутим до нас своїм освітленим до Сонця боком.

Жовтнева повня традиційно має назву Мисливської. Причини цього пояснюються якось не дуже зрозуміло, чи то саме в цей час мисливцям краще починати сезон полювання, чи то перевіряти власне спорядження, чи то взагалі готуватися до довгої зими.

Усе це навіть мало б певний сенс, якби існувало якесь пояснення, хто ж так називав саме цю повню чи весь період, що їй передує до початку XX століття. Бо вперше не лише цю, а й решту назв повень озвучили у виданні Old Farmer’s Almanac у 1930-х.

Осінь — дійсно сезон полювання
Осінь — сезон полювання. Джерело: phys.org

Серед народів, що історично населяли землі Північної Америки (а саме там нібито народилися всі ці імена), жовтнева повня має й інші назви. Народ дакота називає її Місяцем сушіння рису, анішинаабе — Місяцем падіння листя, оджибве — Морозним Місяцем, а хайда — Крижаним.

Суперповня

Часто жовтневу повню описують як особливо яскраву і таку, під час якої можна добре робити господарчі справи. Насправді це не так, хіба що можливий психологічний ефект, адже саме в цей час дні остаточно стають коротшими за ночі й людський мозок усіляко намагається їх подовжити.

Однак у 2024-му жовтнева повня справді буде найяскравішою з усіх, адже під час неї буде спостерігатися таке явище, як супермісяць. Математично точного і загальноприйнятого значення у цього терміну немає. Однак зміст його зрозумілий. Супутник Землі здаватиметься на небі більшим, ніж зазвичай. Насправді не набагато, лише на 7%,  проте це буде відчутно.

Орбіта Місяця
Орбіта Місяця. Джерело: cosmosatyourdoorstep.com

Нічого дивовижного у цьому явищі немає. Просто орбіта Місяця трохи витягнута, і період зміни фаз Місяця трохи відрізняється від періоду його обертання навколо Землі. Тож щоразу момент настання повні відбувається в різний час й інколи майже збігається з найменшою відстанню до Землі — перигеєм.

У тому, що супермісяці відбуваються один за одним, теж немає нічого дивного. Адже величина, на яку зсувається щоразу точка на орбіті, під час якої відбувається повня, зазвичай достатньо невелика. Тож і тут шукати якісь знаки не варто.

Коли настане повня

Як і будь-яка інша, Мисливська повня 2024 року має точний час настання — 11:26 ранку за всесвітнім часом. Саме в цей момент спостерігатиметься максимальна фаза. У Києві в цей час буде 14:26, у Лондоні — 12:26, на східному узбережжі США — 7:26. Тобто в усіх цих випадках йдеться про світлий час доби.

Місяць на небі ввечері 17 жовтня
Місяць на небі ввечері 17 жовтня. Джерело: stellarium.web

Але переживати через це не варто. Адже різниця між тим, який вигляд матиме Місяць під час максимальної фази та за кілька годин після того — мінімальна. Тож ви можете дочекатися зручного часу доби, аби помилуватися повним диском нашого супутника. У Києві це станеться о 17:49 за місцевим часом, у Лондоні — о 17:51, у Нью-Йорку — о 18:14. Тобто відбудеться це незадовго до заходу Сонця.

Отже, найкраща стратегія для спостереження за Місяцем під час повні — дочекатися вечора. Супутник Землі перебуватиме у сузір’ї Риб, повільно рухаючись крізь нього, і врешті перетне межу сузір’я Овна. При цьому він мандруватиме небом усю ніч і сховається за західним горизонтом лише вранці.

В ранньому Всесвіті помітили незвичну галактику, що «росте зсередини»
Стартап Vast відправить на орбіту космічну станцію Haven-1 в 2025 році
Астрономи відкрили перший троянський астероїд Сатурна
Космічний буксир: ESA профінансує місію з обслуговування геостаціонарних супутників
Європейський дослідник астероїдів зробив прощальні знімки Землі та Місяця
Дані телескопа James Webb суперечать моделям реіонізації
У пошуках життя в Сонячній системі: пряма трансляція запуску місії Europa Clipper
Назустріч Землі: Hubble зазнімкував спіральну галактику, що згасає та наближається до Чумацького Шляху
Звідки на Землю потрапили «будівельні блоки» життя
Лице з виразом болю: Perseverance знайшов дивовижну скелю