Які технології допоможуть астронавтам напитися на Місяці

На Місяці багато водяного льоду, але щоб зробити його придатним для пиття, доведеться попрацювати. Вчені вже запропонували кілька технологій, завдяки яким в астронавтів завжди буде вода.

Вода на Місяці існує у вигляді криги
Вода на Місяці існує у вигляді криги. Джерело: www.livescience.com

Конкурс Aqualunar Challenge

Є проста причина, чому майбутні місії NASA Artemis мають здійснити посадку в районі південного полюса Місяця: вважається, що в цій місцевості багато водяного льоду. 

Теоретично люди можуть не лише пити цю місячну воду, а й отримувати з неї кисень, щоб створити придатне для дихання повітря. Але спочатку астронавтам знадобиться розтопити кригу.

Знайти реальний спосіб зробити це — мета проєкту Aqualunar Challenge. У межах співпраці між космічними агентствами Великої Британії та Канади команди з обох країн мають запропонувати способи отримання рідкої води на поверхні Місяця, які можна буде використати у майбутньому. Наразі організатори конкурсу оголосили 10 британських фіналістів.

Вода на Місяці

Це завдання не з простих. Потрібно докласти чимало зусиль, щоб перетворити місячний водяний лід на питну воду, не кажучи вже про те, щоб розділити її на водень і кисень. Окрім того, що вода замерзла, як скеля, вона, ймовірно, пронизана місячним реголітом, який у вологому стані перетворюється на зернисту, несмачну рідину. Мешканці Місяця повинні не лише розтопити лід, а й очистити його.

Запропонована кожною командою технологія має бути здатна витримати суворий холод і гострі, як бритва, частинки пилу південного полюса Місяця, зберігаючи при цьому якомога меншу масу. До того ж, особливо для виконання завдання, яке може стати вирішальним між життям і смертю для астронавтів-дослідників, обраний ними метод має бути невибагливим в обслуговуванні. 

«Вони не можуть покладатися на компоненти, які надсилаються із Землі, й астронавти не зможуть регулярно міняти фільтри та затягувати гайки й болти», — сказала астронавтка запасу UKSA Меган Крістіан у своїй заяві. Вона є однією з суддів, які оцінюють 10 британських фіналістів, кожен з яких пропонує свій підхід.

Проєкти, що беруть участь

Візьмемо Lunasonic, який спочатку розтопить лід, а потім очистить воду з нього за допомогою ультразвукових хвиль, як ювелірний очищувач. Альтернативно, Regolith Ice Plasma Purifier for Lunar Exploration (RIPPLE) пропонує випаровувати лід, штовхати його у вихор і виштовхувати забруднювачі, як салатниця. Існує також цікава ініціатива «Чаша Ганімеда», яка використовує дзеркала для концентрації сонячного світла на тиглі, наповненому льодом, і виварює забруднювачі один за одним, залишаючи врешті чисту воду.

Протягом наступних кількох місяців команди, що стоять за цими трьома ідеями, а також за сімома іншими, працюватимуть над розробкою своїх технологій за допомогою гранту в розмірі 30 000 фунтів стерлінгів (близько 38 500 доларів США за поточним курсом). Нарешті, у березні 2025 року організатори оголосять переможця з Великої Британії та двох призерів.

По інший бік Атлантики організатори канадського конкурсу оголосили вісім півфіналістів. На початку 2025 року з них оберуть чотирьох фіналістів, а на початку 2026-го оголосять остаточного переможця канадського етапу.

Джерело www.space.com

Вчені знайшли припливно-пульсуючу зорю
Загадкове червоне світіння на Землі потрапило на космічний таймлапс
Автобус для наступника Hubble: NASA підготувала «транспорт» для нового космічного телескопа
Супутники NASA зафіксували пожежу на російському складі ракет
FAA проти Ілона Маска: SpaceX оштрафували за порушення пускової ліцензії
Чорна діра залишила гігантську галактику без палива
Допомога ворогу: Китай адаптував Starlink для виявлення літаків-невидимок
Космічна подорож для обраних: Blue Origin випустив захопливу рекламу туристичних польотів
Місячне затемнення під час супермісяця: пряма трансляція
Астрономи зазнімкували фрагмент гігантського зоряного розсадника