Як зелень допомогає охолоджувати міста: свідчення супутників

Усі знають, що тінь від зелених рослин рятує у місті у літню спеку. Недавно те, що насадження дійсно допомагають знизити температуру в містах, було підтверджено за допомогою супутникових досліджень.

Погляд з орбіти на місто без зелені
Погляд з орбіти на місто без зелені. Джерело: phys.org

Зелені зони та міста

Нещодавно у журналі Nature Communications було опубліковане дослідження того, як наявність зелених зон у містах допомагає їх охолоджувати. Те, що цей ефект взагалі існує, ні в кого не викликає сумніву, адже він зафіксований не тільки дослідженнями, а й власним досвідом людей.

Те, чому міські території нагріваються сильніше, ніж розташовані поруч сільські, теж зрозуміло. Це ефект так званого теплового острова: багато автомобілів і темних поверхонь працюють разом як акумулятор енергії.

Тож навіщо знадобилося нове дослідження та ще й із залученням Landsat 8, яким спільно керують NASA та Геологічна служба США? Науковці вирішили перевірити, наскільки відрізняється вплив зелених насаджень на великі міста Глобального Півдня у порівнянні з Глобальною Північчю.

Південь та північ

Взагалі терміни «Глобальний Південь» та «Глобальна Північ», достатньо умовні. Автори дослідження використовували їх для того, аби відрізнити великі міста переважно розвинутих країн від тих, що розташовані у бідніших місцях.

У будь-якому разі була обрахована середня температура поверхні землі для найспекотнішого місяця 2018 року для кожного міста, а також середнє значення найспекотніших місяців з 2017 по 2019 рік. І вже базуючись на цих показниках, вчені визначили, наскільки на цю температуру впливають зелені насадження.

Дослідження показали, що у містах Глобального Півдня вони дають тільки 70% тієї ефективності, яку показують у розвинених країнах. Супутникові дані свідчать, що у перших вони знижують середню температуру на 2,5°С, в той час як у других — на 3,6°С.

Як зазначають самі автори дослідження, причин цього є чимало. З одного боку, міста на півдні в середньому розташовані ближче до екватора, ніж на півночі. З іншого — там просто в середньому значно менше зелених насаджень на квадратний кілометр міської забудови. Це означає, що будь-які хвилі спеки б’ють по них сильніше.

При цьому між різними містами півдня є суттєва різниця в ефективності зелені. Науковці вважають, що треба зрозуміти, що викликає саме цю різницю, і на основі цих висновків сформувати рішення для менш розвинених країн, як вони можуть вберегтися від спеки.

За матеріалами phys.org

Новини інших медіа