Який вигляд має зоря, яка готується стати надновою

Вчені змоделювали вигляд зорі, яка буквально за кілька років перетвориться на наднову. Її має вкривати характерна оболонка з матеріалу, викинутого з поверхні.

Перед вибухом наднову вкриває оболонка
Наднова перед вибухом. Джерело: www.newscientist.com

Який вигляд має бути у зорі перед вибухом наднової

Вибух наднової — це катастрофічна подія, яка не тільки майже повністю руйнує світило, що перетворюється на нейтронну зорю чи чорну діру, але й впливає на все її оточення. Наднову видно крізь усю Галактику. Це означає, що на відстані кількох світлових років від неї щільність енергії є достатньою для знищення життя на планетах.

Тому дуже важливо знати, чи немає навколо зір, які готові перетворитися на наднові. Останніх є кілька видів. Достеменно відомо, що наднові типу II-P залишаються яскравими дуже довго та утворюються з червоних надгігантів. На нашому небі є зорі, які потенційно могли б піти цим шляхом, зокрема і Бетельгейзе, яка кілька років тому суттєво змінювала свою яскравість.

Однак ця стадія триває недовго лише за космічними мірками. В реальності вона може затягнутися на сотні тисяч і навіть мільйони років. А та ж Бетельгейзе стала червоним гігантом лише кілька століть тому. Тож вчені вирішили дізнатися, чи можна упізнати наднову незадовго перед вибухом. Вони детально вивчили астрономічні архіви й знайшли кілька десятків наднових, які спостерігалися кілька років перед вибухом. Усі вони мають характерну оболонку з газу, яка є набагато товщою, ніж зараз спостерігається у Бетельгейзе.

Як утворюється оболонка

Астрономи впевнені, що саме ця оболонка відповідальна за тривале збереження блиску наднових типу II-P. Вона першою сприймає ударну хвилю та нагрівається. Відбувається поглинання енергії у гамма-діапазоні та її перевипромінювання у видимій області спектра.

Вчених зацікавило, як така оболонка утворюється перед вибухом наднової. Вони розглянули дві можливі моделі. Згідно з першою, вона утворюється впродовж мільйонів років під дією потужного «зоряного вітру», що поступово руйнує зовнішні шари зорі.

Згідно з другою, оболонка утворюється через невеликі вибухи, які відбуваються на зорі за кілька років до перетворення на наднову. Дослідники змоделювали вигляд зорі у кожному з цих випадків.

Вони порівняли отримані результати з тим, що спостерігалося на зорях, які потім вибухнули як наднові. Виявилося, що реальна картина зовсім не схожа на ту, яку передбачає модель із тривалим процесом утворення.

Отже, за кілька років чи десятиліть до спалаху наднової зорю, яка готується нею стати, можна легко упізнати. На ній має відбуватися ряд вибухів, внаслідок яких утворюється щільна оболонка з газу. Як тільки ви побачите щось подібне — тікайте якомога далі.

За матеріалами www.space.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t. me/ustmagazine

Апарат NASA неконтрольовано обертається після пошкодження сонячного вітрила
Що може розповісти про еволюцію світил дослідження зоряного скупчення?
Лід і вогонь: супутник сфотографував найпівденніший вулкан у світі
Астрономи знайшли на небі Темного Вовка
Захоплива панорама: Perseverance вперше побачив кратер Єзеро з висоти
Телескопи James Webb і Hubble вивчили «моторошну» пару галактик
Штучний інтелект навчили розуміти роботи астрономів минулого
Як турбулентність прискорює народження зір
Вихід із космічних перегонів: Boeing шукає покупців для провального Starliner
Два дні до кінця: телескоп NASA впаде на Землю на початку листопада