Як утворюються Х-подібні радіогалактики

Вчені висунули нову просту теорію того, як утворюються радіогалактики, в яких області випромінювання нагадують літеру «Х». Виявилося, що причиною цього може бути тиск газу, що падає на чорну діру.

Х-подібні радіогалактики
Струмені газу, що вириваються з чорної діри. Джерело: Aretaios Lalakos/Northwestern University

Нова модель

Радіогалактиками називаються зоряні системи, які випромінюють значно більшу кількість енергії у відповідному діапазоні ніж решта їм подібних. Джерелами сигналу є потоки плазми, які їх оточують. Їхнім джерелом є надмасивні чорні діри у центрі, які прискорюють газ зі своїх полюсів. Внаслідок цього більшість радіогалактик нагадує два струмені, які б’ють у різні боки.

Але є серед них і такі, які мають чотири струмені, які нагадують літеру «Х». Ці Х-подібні радіогалактики становлять приблизно 10 відсотків від загальної кількості цих систем. Їхнє походження вже кілька десятиліть є загадкою для вчених. І ось спеціалісти запропонували нову модель утворення цих систем, втілену у відео.

Відповідно до моделі вільний газ (на відео червоний) починає падати на надмасивну чорну діру та формує навколо неї акреційний диск (жовтий). Одночасно з полюсів починають бити струмені (сині) які прориваються крізь газ і викликають його іонізацію.

Однак спочатку вони достатньо слабкі й тому сильно зміщуються вбік. При цьому газ лишається розігрітим і випромінює радіохвилі. Пізніше струмені стають сильнішими, й газ, що падає на чорну діру, вже не може їх зупинити. Так виникають Х-подібні радіогалактики.

Х-подібні радіогалактики: інші теорії виникнення

Запропонована теорія того, як виникають Х-подібні радіогалактики цінна тим, що вона не потребує якихось особливих умов. Вчені встановили, що для того, аби вона реалізувалася не треба навіть аби газове середовище було неоднорідним. Це означає, що таким чином може утворитися дуже багато подібних об’єктів.

Вчені вже пропонували кілька інших сценаріїв утворення Х-подібних радіогалактик. Наприклад, припустили, що вони можуть утворюватися при зіткненні двох зоряних систем. Тоді схожа на хрест картина утворюється через взаємодію двох чорних дір, кожна з яких утворює свою пару струменів.

Інший можливий сценарій передбачав зміну форми джета при його зустрічі з великою газовою хмарою. Але він зовсім не пояснював, чому ж чотири струмені здаються більш-менш симетричними. Крім того, вони не пояснювали, чому Х-подібні радіогалактики такі розповсюджені.

За матеріалами Рhys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t. me/ustmagazine