Як уникнути пошкодження зору під час спостереження сонячного затемнення

Мільйони американців незабаром матимуть можливість спостерігати кільцеподібне сонячне затемнення, відоме як «вогняне кільце». Однак дивлячись без захисту на Сонце під час цього явища, є ризик пошкодити свої очі. Дізнайтеся, як уникнути пошкодження очей під час сонячного затемнення та безпечно насолоджуватися спостереженням.

Жінка дивиться на Сонце в бінокль
Жінка дивиться на Сонце в бінокль, оснащений сонячними фільтрами. Біноклі та телескопи можна використовувати, щоб дивитися на Сонце, лише за наявності сонячних фільтрів, спеціально розроблених для цієї мети. Фото: NASA

Під час сонячного затемнення, коли Сонце частково або повністю закривається Місяцем, світло залишається неймовірно яскравим. Погляд на Сонце без відповідного захисту може спричинити сонячну ретинопатію, яка може пошкодити ваш зір або навіть призвести до його незворотної втрати.

Що станеться, якщо подивитися на сонячне затемнення без захисту

Наші очі мають природні захисні механізми, які регулюють кількість світла, що потрапляє в них. У яскравий сонячний день зіниці стають меншими, обмежуючи вхідне світло. Але цей захист не ефективний, коли йдеться про безпосередній погляд на Сонце.

Сонячне затемнення
Сонячне затемнення. Фото: Unsplash

Наша зоря випромінює надзвичайно яскраве світло, яке може пошкодити фоторецептори в очах. Коли таке світло потрапляє в очі, відбуваються хімічні реакції, що можуть призвести до пошкодження зору або навіть його втрати. Це і називається сонячною ретинопатією.

Є ще й другий захисний механізм очей. Коли ми дивимося на щось яскраве, ми схильні моргати. Це відоме як рогівковий рефлекс, або рефлекс миготіння. Він не дозволяє нам дивитися на щось надто яскраве, що може завдати шкоди зору.

Перед самим сонячним затемненням Місяць частково закриває Сонце. В цей момент з’являється спокуса подивитися на часткове сонячне затемнення не кліпаючи. Але це дуже небезпечно, адже навіть цей крихітний промінчик сонячного світла залишається занадто інтенсивним для наших чутливих фоторецепторів.

Як безпечно спостерігати сонячне затемнення

Щоб уникнути пошкодження очей під час сонячного затемнення, важливо надягти спеціальні сонцезахисні окуляри. Вони блокують велику частину сонячних променів і дозволяють безпечно спостерігати затемнення. Не намагайтеся дивитися на Сонце без захисту очей!

Безпечний погляд на сонячне затемнення через спеціальний фільтр
Безпечний погляд на сонячне затемнення через спеціальний фільтр. Фото: Unsplash

Якщо сонцезахисних окулярів немає під рукою, можна, наприклад, зробити камеру-обскуру, щоб спостерігати за явищем безпечно.

Треба пам’ятати, що здоров’я ваших очей — це найважливіше. І немає події, заради якої варто ризикувати зором. Надягніть захисні окуляри або використовуйте альтернативні методи спостереження, щоб насолоджуватися сонячним затемненням без ризику для здоров’я.

Раніше ми повідомляли про те, як повні сонячні затемнення на Землі у майбутньому зникнуть назавжди.

За матеріалами popsci.com.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine