29 березня на Землі відбудеться Сонячне затемнення. Максимальна фаза сягне 94%, тобто повним воно не буде. Проте багато хто хвилюється, що воно якось вплине на здоров’я людей та тварин.

Сонячне затемнення 29 березня
29 березня о 8:57 за всесвітнім часом на Землі буде спостерігатися сонячне затемнення. Максимальною його фаза буде на світанку в районі півострова Лабрадор, проте і тут буде закрито лише 94% сонячного диска. В інших місцях воно проявляється значно слабше. В Україні взагалі щось помітити важко, навіть якщо дивитися через темне скло прямо на Сонце.
Проте багато в кого виникає питання, чи не може затемнення якось вплинути на самопочуття чи поведінку людей та тварин. Насправді цікавить воно не тільки пересічних громадян, але й учених.
Відповідати на нього треба, починаючи з того, а що взагалі відбувається в цей момент і які ефекти в принципі може викликати. Сонячне затемнення — це конфігурація, за якої Місяць опиняється між нами та Сонцем, і увесь його вплив полягає в тому, що він блокує потік частинок, які летять від нашого світила.

Простіше кажучи, виникає тінь різної глибини, й вона рухається поверхнею нашої планети. При цьому варто пам’ятати, що оскільки наш супутник значно менший за Землю, то не тільки повне затемнення, але й часткове — достатньо локальне явище. Тобто на Землі за будь-якого затемнення будуть місця, де жодні ефекти від нього в принципі не будуть спостерігатися.
При часткових затемненнях рівень освітленості просто не знижується настільки, щоб це було одразу помітно. І теперішнє затемнення не є винятком. Тому воно просто фізично не здатне здійснити якийсь глобальний вплив. У більшості місць на Землі його не помічають ані тварини, ані люди.

Поведінка тварин під час повного затемнення
Але все ж, що з повним сонячним затемненням? Адже під час нього Місяць повністю закриває сонячний диск і настає темрява. Це ж має якось на живих істот впливати? По-перше, треба розуміти масштаб події. Справді, освітленість Землі там, де на неї падає найглибша тінь, знижується у 4000 разів. Але це — не зовсім повна темрява. Вона відповідає цивільним або навігаційним сутінкам, тобто часу приблизно за годину після заходу Сонця або за стільки ж до світанку.

Також на небі стають видимими яскраві зорі до 3 величини включно. Крім того, на 10°С може впасти температура, піднятися вітер, зникнути або з’явитися хмари. Усе це взаємопов’язані явища, першоджерелом яких є зниження освітленості.
По-друге, треба пам’ятати, що повне сонячне затемнення — це подія, яка дуже обмежена в просторі та часі. По суті, це пляма (тінь), яка достатньо швидко рухається поверхнею Землі. Ширина її не може перевищувати 273 км, а тривалість затемнення в конкретній місцевості — 7 хв. 32 с.
Звичайно, все це може налякати того, хто не знає, що відбувається, але не більше.
Тварини на сонячне затемнення реагують. Це — точно встановлений факт. Бджоли летять до вуликів, фламінго ховають своїх пташенят від можливого нападу хижака, копитні можуть почати перелякано бігати, горили переміщуються до місця сну і починають вкладатися спати.

Досліджень поведінки тварин у цей час не так вже й багато, але загалом вони свідчать, що її зміни зводяться до того, що денні тварини, так само, як і людина, думають, що несподівано і невчасно настала ніч, і чимало з них лякаються цього явища.
Нічні ж тварини, наприклад, хижі птахи, навпаки, можуть прокинутися і почати шукати собі їжу. А галапагоські черепахи в американських зоопарках взагалі починають спаровуватися. Але нічого, що не можна було б пояснити переляком і переходом із «денного» режиму в «нічний», вчені досі не виявили.
Чи впливає затемнення на психіку людей?
Питання про те, чи може затемнення вплинути на поведінку людей, як індивідуальну, так і групову, і, як наслідок, на політику держав, є достатньо цікавим. Воно виходить за межі астрономії, фізики та біології, адже, як було сказано, увесь ефект затемнення щодо живих істот абсолютно аналогічний несподіваному настанню ночі, але лише на кілька хвилин.

З людиною все абсолютно те саме. Але треба враховувати здатність Homo sapiens бачити знаки у будь-якій події, яка не стається щодня, і, як наслідок, наша свідомість якось їх виділяє. На людей зі здоровою психікою затемнення не має справляти сильної дії, а ось якщо людина і так має нестійку психіку і схильна вірити у дивні речі, то сонячне затемнення й справді може підштовхнути її до необдуманих слів та вчинків.

Особливо це стосується тих людей, які є членами маргінальних релігійних організацій, простіше кажучи, сект. Їхні лідери схильні використовувати подібні астрономічні події для обґрунтування найбожевільніших своїх фантазій. Тож, якщо у вас є родичі чи знайомі, схильні до відвідування подібних місць, радимо звернути особливу увагу на їхню поведінку, аби вони не завдали шкоди собі та іншим.
Що ж до найбільшої можливої шкоди здоров’ю від сонячного затемнення, то її можна отримати, просто піддавшись загальному бажанню подивитися затемнення. Якщо під час нього глянути на наше світило, то жодного результату, крім опіку сітківки та слизових оболонок ока, ви не отримаєте.
Навіть під час фази понад 90% дивитися на Сонце без світлофільтра не можна. І звичайні темні окуляри теж не дуже допомагають. Тому дивіться на Сонце тільки через спеціальну плівку, максимально щільні фільтри для окулярів зварювальника чи щось подібне. Тільки так можна безпечно насолодитися затемненням.