Як дізнатися, що планета перетворюється на пекло?

Парниковий ефект може спостерігатися не лише на Землі, а й на схожих на неї екзопланетах. В якийсь момент він може перетворити світ на пекло. Нове моделювання дозволило встановити, що це може відбуватися майже миттєво.

Парниковий ефект може перетворити планету на пекло
Парниковий ефект може перетворити планету на пекло. Джерело: www.astronomy.com

Перетворення планети на пекло

Група астрономів з університету Женеви підтвердила давні підозри вчених, що за певних умов нагрівання атмосфери планети, схожої на Землю, внаслідок парникового ефекту може бути стрімким і незворотним.

Парниковий ефект — це явище, за якого в атмосфері утворюються деякі гази, які перешкоджають нормальному проходженню сонячних променів. Через них теплова енергія Сонця, що досягла планети, не випромінюється назад у простір, а так і лишається у газовій оболонці та нагріває її.

Найсильніше впливають на цей ефект вуглекислий газ та водяна пара. При цьому з підвищенням температури все більше вмісту водойм переходить у газоподібний стан. Вміст речовин, здатних затримувати енергію, зростає і ефект підсилюється. Як наслідок, температура підвищується дедалі швидше.

Науковці давно попереджають, що підвищення температури на Землі лише на кілька десятків градусів може призвести до катастрофічного стрибка. Через нього наша планета може надзвичайно швидко перетворитися на пекло, подібне до Венери.

Хмари, що сповіщають про катастрофу

У новому дослідженні науковці вирішили змоделювати, як відбувається перетворення звичайної планети на пекло. Раніше на екзопланетах уже проводилися обчислення, як має проявлятися парниковий ефект. Однак за умов, коли він незначний або перебуває на середньому рівні.

Нове моделювання показує, що відбувається, коли кількість водяної пари в атмосфері вже близька до критичної. Дослідження повністю підтверджує висновок, що за досягнення певного значення цього параметра парниковий ефект вже не спинити. Після цього планета справді швидко перетворюється на пекло.

Досить несподіваним виявилося те, що ще на початку цього процесу змінюється характер конвекції атмосфери й розподіл хмар у тропосфері та стратосфері — її нижніх шарах. Виникає дивна інверсія, характерний шаблон, який можна добре розрізнити навіть на планетах, які віддалені від нас на багато світлових років.

Вчені докладно вивчили його і тепер запевняють, що можуть за результатами спостережень із Землі визначити, чи являє собою планета пекло, чи є придатною до життя. Крім того, вони планують використати результати дослідження для аналізу ситуації на Землі.

За матеріалами phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine