Виявлений перший ультрагарячий нептун

У недавньому випуску журналу Nature Astronomy була опублікована стаття про відкриття, зроблене міжнародним колективом астрономів. Їм вдалося виявити перший відомий ультрагарячий нептун.

LT 9779 b в уявленні художника. Джерело: Ricardo Ramirez, University of Chile

Незвичайна екзопланета обертається навколо сонцеподібної зорі LTT 9779, розташованої на відстані близько 260 світлових років від Сонця і віком близько 2 млрд років. Астрономи вперше запідозрили наявність у неї невидимого компаньйона після вивчення фотометричних даних, зібраних космічним телескопом TESS. Згодом знахідка була підтверджена під час спостережень, виконаних за допомогою спектрографа HARPS.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал Марс №1 2024 (190)

До товару

Об’єкт, який отримав позначення LT 9779 b, у 4,6 раза більше за нашу планету при масі у 29 земних. Отже, його середня щільность близька до щільності Нептуна. Передбачається, що він має газову оболонку, багату воднем та гелієм. Але найцікавіше полягає в орбіті цього тіла. Вона пролягає на відстані лише 2,5 млн км від поверхні центральної зорі. За оцінками астрономів, рівноважна температура освітленої півкулі екзопланети становить близько 1700°C.

Все це означає, що орбіта LT 9779 b знаходиться якраз у «пустелі гарячих нептунів» — у регіоні поблизу зорі, де раніше виявлялися лише «суперземлі» та юпітероподібні газові гіганти. Вважається, що тіло розміром з Нептун, яке знаходиться на подібній орбіті, досить швидко втратить свою атмосферу. Проте характеристики нововідкритого об’єкта не узгоджуються із цими уявленнями.

Гаряча суперземля в уявленні художника. Джерело: phys.org

Щоб пояснити знайдену невідповідність, астрономи вже висунули кілька гіпотез. Згідно з однією з них, LT 9779 b спочатку була більшою та менш щільною екзопланетою, яка вже втратила частину своєї газової оболонки. За іншою версією, вона лише нещодавно мігрувала на свою нинішню орбіту.

За матеріалами  https://phys.org

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів