Вуглеводневі моря Титана

Новини астрономії, астрофізики та космології

Попри велику відстань від Сонця, у багатьох аспектах, сатурніанський супутник Титан напрочуд нагадує нашу планету. Це єдиний супутник планети Сонячної системи, що має повноцінну атмосферу. Там ідуть дощі, його поверхнею течуть річки, що впадають в озера та моря. Щоправда, на відміну від Землі, вони складаються не з води, а з суміші рідких вуглеводнів — переважно етану, метану, пропану та бутилену.

Представлена мозаїка була складена астролюбителем Яном Ріганом (Ian Regan) з радарних зображень, отриманих апаратом Cassini під час низки прольотів Титана. На них зображений північний полюс супутника. Саме там розташовані майже всі його великі вуглеводневі моря.

Мозаїка північного полюса Титана. У лівій частині зображено море Лігеї. Джерело: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute/Ian Regan

У лівій частині зображення домінує море Лігеї — друге за величиною на поверхні Титана. Його площа становить близько 126 тис. км², що майже вчетверо більше за площу озера Байкал. Довжина берегової лінії моря Лігеї перевищує 2 тис. км, глибина, згідно з радарними даними Cassini, сягає 170 м.

За земними масштабами море Лігеї досить спокійне. Середня висота хвиль, що утворюються на ньому в розпал місцевого літа, не перевищує 1 см, довжина — 20 см, максимальна крутизна становить 5°. Найімовірніше, людське око навіть не помітило б подібних збурень.

Радарне зображення моря Лігеї. На врізці показано появу та зникнення «таємничого острова». Джерело: NASA/JPL-Caltech/ASI/Cornell

Однією з найвідоміших пам’яток моря є «таємничий острів». Йдеться про дивне утворення, помічене на деяких радарних зображеннях Cassini, яке згодом зникло. Імовірно, воно може являти собою скупчення бульбашок газу, що здіймаються з дна моря, або льодовикові крижини, що дрейфують його поверхнею.