Наступне десятиліття ознаменує початок ери надвеликих інструментів, здатних зробити революцію у наших уявленнях про Всесвіт. Одним із них стане Надзвичайно великий телескоп Європейської Південної обсерваторії (ELT ESO). Його будівництво вже розпочалося на вершині чилійської гори Серро Армазонес.
Нещодавно було зроблено черговий важливий крок на шляху реалізації цього надзвичайно амбітного проєкту. Німецькі фахівці завершили створення заготовки вторинного дзеркала ELT (M2). Вона виготовлена зі спеціально керамічного матеріалу Zerodur, що має низький коефіцієнт теплового розширення. Спочатку інженери відлили зеродуровий бовванець. Після відпалу, керамізації, первинної механічної обробки та травлення кислотою з неї була вирізана тритонна заготовка, що має форму дзеркала. Загалом на це знадобилося 16 місяців.
Після завершення зазначених процедур заготовку було зафіксовано в контейнері та відправлено до Франції, де пройде остаточне шліфування. Французька компанія Safran Reosc відполірує її з точністю 15 нм по всій оптичній поверхні. Шар срібла, що відбиває, і найтонша захисна плівка окису кремнію будуть напилені на поверхню заготовки на установці для нанесення дзеркального покриття в обсерваторії ЕSO Параналь в Чилі.
Діаметр вторинного дзеркала ELT становитиме 4,25 м – більше, ніж розмір головних дзеркал у більшості телескопів, що діють. M2 стане найбільшим вторинним дзеркалом в історії астрономії, а також найбільшим з випуклих дзеркал, що коли-небудь виготовлялися. Вторинне дзеркало в оправі із системою розвантажень (загальною вагою 12 тонн) буде встановлене у трубі телескопа високо над поверхнею головного дзеркала ELT.
39-метрове головне дзеркало ELT має складатися із 798 індивідуальних шестикутних сегментів. Його загальна площа становитиме 978 м2. Воно зможе збирати в 15 разів більше світла, аніж найбільші сучасні оптичні телескопи. Дзеркало буде розміщуватися в гігантському куполі, що обертається, заввишки 74 м, діаметром 85 м і загальною масою близько 3000 тонн. Його зведуть на вершині гори Серро Армазонес на висоті понад 3000 м над рівнем моря. Купол ELT стане найбільшим із колись побудованих для оптичного/інфрачервоного телескопа.
За матеріалами: https://www.eso.org